PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Adi Hisse Senedi

Hisse senetleri, esas sözleşmede aksi belirtilmedikçe sahiplerine eşit haklar tanır. Bu tür hisse senedine adi hisse senedi denir.


Adi Hisse Senedi Nedir?

Adi hisse senetlerinin fiyatları, ne zaman işlem gördüklerine bağlı olarak değişir. Adi hisse senedi sahipleri, şirketin yönetim kurulu, birleşme ve devralmalar gibi işlerine oy verebilir. Adi hisse senedi genellikle size temettü alma hakkı verir, ancak temettü ödemesi alacağınız garanti edilmez. Şirketler kendi ihtiyaçlarına göre temettü ödemeyi veya ödememeyi tercih edebilir.

Borsada Açığa Satış İşlemi Nasıl Yapılır?

Borsada açığa satış işlemi, sahip olunmayan bir hisse senedinin satılması demektir. Bu hisse senetleri yüksek fiyattan satılmakta ve daha sonra düşük fiyattan alınarak hisse senedi sahibine teslim edilmektedir. Böylece yatırımcı, aradaki farktan kâr sağlamış olur. Bu işlemin uygulanmasında, açığa satış olarak yapılmaya uygun görülen menkul kıymetler bir bakıma borç olarak alınmaktadır. Değer veya araçların satışı için emir verilmektedir. Yatırımcı menkul kıymeti yüksek değerden satıp düşük fiyattan alacaktır. Menkul kıymet işlem sonrası yerine konurken kendisi, aradaki değer farkından kâr elde etmektedir.


Örneğin; bir yatırımcı X firmasına ait hisse senedinin emir anında 100 TL olan fiyatının Y sürede 80 TL’ye düşeceği beklentisinde ise elinde o hisse senedi olmadan da açığa satış işlemi sayesinde o hisse senedini 100 TL fiyattan satabilir. Y süresi sonunda yani vade dolduğunda bu daha önce sattığı bu hisse senetlerini yerine koymak durumundadır. Eğer yatırımcının öngörüsü gerçekleşir ve gerçekten hisse senedi fiyatı Y süresi sonunda 80 TL’ye düşerse, yatırımcı 80 TL’den bu hisse senedini almış olur. Böylece basit ticaret mantığı ile düşünürsek 80 TL’ye aldığı bir malı, 100 TL’ye satmış olur ve 20 TL kazanç elde eder.

Açığa Satış İşleminin Riskleri ve Dezavantajları

Açığa satış işleminde yatırımcılar, belirli bir vadede ödemek şartıyla ödünç aldığı bir menkul kıymeti kullanarak işlem yapar. Dolayısıyla vade sonunda ilgili menkul kıymetin değeri ne olursa olsun ödünç alınan miktarın yerine konulması gerekir. Açığa satış işleminin bir hisse senedinin fiyatının düşeceği beklentisi ile yapıldığından söz etmiştik. Eğer yatırımcının öngörüsü gerçekleşmez ve hisse senedinin fiyatı artarsa bu kez de yatırımcı daha yüksek fiyattan hisse senedini alarak yerine koymak zorunda kalabilir. Böyle bir senaryoda yatırımcı, vade başı ile sonundaki fiyat değişimi kadar zarar etmiş olacaktır.

İlginizi Çekebilir!

Hisse Senedi

İmtiyazlı Hisse Senedi