PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

En Değerli Yapay Zeka Hisseleri

En Değerli Yapay Zeka Hisseleri Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 08.05.2024

 

Yapay zeka uzun zamandır bizimle birlikte ancak 2022'nin sonlarında ChatGPT'nin piyasaya sürülmesi ve birçok benzer uygulamanın ortaya çıkmasıyla popülerliği arttı. Yapay zekanın yükselen popülerliği, borsada yapay zeka şirketleri hisselerine artan talep ile kendini gösterdi. Günümüzde de devam eden bu ilginin her bir hisse için farklı nedenleri var. Bazıları büyük kazançlar sağlayan istikrarlı özelliği ile tercih edilirken diğerleri daha spekülatif ancak getirisi yüksek kâğıtlar olarak dikkat çekiyor. İşte en değerli yapay zeka hisseleri ve detaylı bilgiler:

 

Şirket (Borsa Kodu)

1 yıldaki getirisi (%)

Nvidia Corporation (NVDA)

222

Meta Platforms, Inc. (META)

138

Advanced Micro Devices, Inc. (AMD)

84

Arista Networks, Inc. (ANET)

78

Amazon.com, Inc. (AMZN)

76

SoundHound AI Inc (SOUN)

71.43

ServiceNow, Inc. (NOW)

64

Upstart Holdings Inc (UPST)

53,78

Palo Alto Networks, Inc. (PANW)

36

UiPath, Inc. (PATH)

23%

 

Nvidia Corporation (NVDA)

Nvidia, grafik kartlarıyla öne çıksa da otonom sürüş ve yapay zeka alanlarında da öncü konumdadır. CEO Jensen Huang önderliğinde, yapay zekayı her sektöre taşıma hedefine odaklanan şirket, 2023 yılın en değerli yapay zeka şirketleri arasından öne çıktı. Şirket Morningstar'dan "A" finansal sağlık notuna sahip ve gelecek yıl EPS'yi (Hisse başına kazanç - Earning per share) %21,9 oranında büyütmesi bekleniyor. Mevcut fiyat-kazanç veya F/K oranı 75,9 ile yüksek. Finansal açıdan sağlam ve geri satın alımlarıyla değerini artıran Nvidia, son 10 yılın en iyi performans gösteren hisselerinden biri.

Meta Platforms, Inc. (META)

Meta, Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın yanı sıra diğer birçok şirketi işletiyor. Yapay zekayı sanal gerçeklikle ve iletişim için çevirmen entegrasyonu dahil olmak üzere birçok alanda kullanıyor ve genişletiyor. Meta, geçen yıl en iyi performans gösteren ikinci yapay zeka hissesi oldu. EPS 2022'de düşmüş olsa da analistler 2024'teki %15,4'lük artış ile birlikte önümüzdeki yıllar içinde güçlü bir büyüme öngörüyor. S&P 500 hisselerinin ortalama F/K'sı 28,1, META'nın F/K'sı 33,7 ve vadeli F/K'si 21,7'dir. Şirket ayrıca hisselerini geri satın alıyor. Mevcut geri alım getirisi %2,2'dir. Hisse senedi son on yılda yıllık ortalama %21,3 getiri elde ederek mükemmel bir performans sergiledi.

Advanced Micro Devices, Inc. (AMD)

Bilgi işlem ve yapay zekanın omurgası bileşenlerdeki yarı iletkenlerin üreticisi olan AMD, yapay zekanın en önemli destekleyicileri arasında yer alır. Şirketin kazançları 2022'de önemli ölçüde düştü, ancak analistler 2024 ve 2025'te bir toparlanma öngörüyor. Gelecek yılın kazançlarının %51,0 oranında artması bekleniyor. Son dönemdeki düşüşe rağmen AMD hisseleri geçtiğimiz yıl ve son on yılda güçlü bir performans sergileyerek ortalama %48,3 getiri elde etti. Hisseler “B” finansal sağlık notuna ve %0,4 geri alım getirisine sahiptir. F/K üç haneli rakamlarda, ileri F/K ise 36,8. Hisse senedi 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem görüyor ancak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2021'in altında.

Arista Networks, Inc. (ANET)

Arista Networks, veri merkezi ve bulut bilişim için ürünler ve yazılımlar sağlar. Ağlarda kullanılan teknolojilerin gelişmesiyle büyüyebilen ve uyum sağlayabilen ağlar yaratır. Şirketin geçmiş yıldaki ve beklenen EPS büyümesi, hisse senedi performansı açısından güçlüdür. Analistler gelecek yıl %14,4 büyüme öngörüyorlar ki bu da 5 yıllık ortalamanın altındadır. ANET Morningstar'dan "A" finansal sağlık notuna sahiptir. Hisse tüm zamanların en yüksek seviyelerinde işlem görüyor ve F/K oranı 42,8 ve vadeli F/K oranı 36,2. Bu, son birkaç yıldır F/K oranı 40 civarında dalgalanan bu hisse senedi için olağan bir durum.

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar