PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Enerji Sektöründe Karlılığı En Yüksek Hisseler

Enerji Sektöründe Karlılığı En Yüksek Hisseler

Yayınlanma Tarihi: 27.03.2024


Son zamanlarda, yenilikçi ve sürdürülebilir iş modellerine yatırım yapan yenilenebilir enerji şirketleri yüksek kârlılığa sahip şirketler sıralamalarda öne çıkmaya başladı. Bunun yanı sıra en iyi enerji hisseleri sıralamasının tamamında güçlü mali tabloların olduğunu görebilirsiniz. Yatırımlarını finanse ederek borçlarını geri ödeyebilen bu firmalar borsada enerji hisseleri yatırımını tercih eden kişiler için de vazgeçilmez finansal araçlar arasında yer alıyor.

 

enerji

Yatırım yapmayı düşündüğünüz firmanın güçlü marka değeri olması, düzenleyici riskleri minimize etmesi ve rekabet ortamına avantajlı konumda yer alması önem taşır. Bununla birlikte şirketlerin finansal analizlerine de dikkat etmek gerekir. Pazarında lider konumda olan şirketler ve uzun veya kısa vadeli yatırım kararınızda belirleyici olabilecek bazı bilanço bilgilerini Gedik Yatırım okurları için bir araya getirdik. Bilgi amaçlı hazırladığımız bu içeriğimizin yatırım tavsiyesi içermediğini hatırlatmak isteriz. İşte en popüler ve en iyi enerji hisseleri:

Astor Enerji AŞ (ASTOR)

Elektromekanik imalat sektörünün lider şirketlerinden Astor, 40 yıla yakın bilgi birikimine sahip. Ankara merkezli şirket orta gerilim anahtarlama ürünleriyle kompakt trafo merkezleri imalatı ve ticaretine devam ediyor. Şirketin 2023’ün 12. ayında açıkladığı bilançoya göre konsolide olmayan net dönem kârı 4.598.326.879 TL.

Zorlu Enerji Elektrik Üretimi AŞ (ZOREN)

Zorlu Enerji şirketleri bünyesindeki enerji elektrik üretim şirketi elektrik ve buhar üretimiyle satışı faaliyetini yürütüyor. Bunun yanı sıra solar panel satış ve dağıtımı, EV şarj istasyonları ağı altyapısı gibi alanlarda da hizmet veriyor. Şirketin KAP’ta yayımlanan 2023’ün 9. ayındaki bilançosuna göre net dönem konsolide kârı 2.174.776 (bin) TL. 

Say Yenilenebilir Enerji ve Ekipmanları Sanayii Tic. AŞ (SAYAS)

SAY yenilenebilir enerji ekipmanları hem iç hem de dış pazar için rüzgâr kuleleri için iç donanımlar ve türbin jeneratörleri için kutup paketleriyle havalandırma üniteleri üretiyor. Şirketin 2023 / 09 bilançosuna göre net dönem konsolide kârı 217.913.223 TL.

ODAŞ Elektrik Üretim Sanayi Ticaret AŞ (ODAS)

ODAŞ, 2010 yılında enerji üretimi ile başlayan faaliyetlerine 15 şirket ve 1000'i aşkın çalışanıyla sektörün öncülerinden biri olarak devam ediyor. Şirketin 2023 yılının 9. ayında açıkladığı bilançoya göre net dönem konsolide kârı 5.336.977.538 TL.

Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret AŞ (GESAN)

GESAN, elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımı alanlarında faaliyet gösteriyor. Türkiye merkezli şirketin 8 ülkede ofisi ve fabrikası var. Girişim Elektrik’in 2023 / 09 bilançosuna göre konsolide net dönem kârı 1.592.710 (bin) TL.

Aksa Enerji Üretim AŞ (AKSEN)

7 ülkede faaliyette bulunan global enerji şirketi AKSA projelendirmeden satın almaya, inşaattan montaja tüm santral kurulum işlemlerini gerçekleştiriyor. Şirketin 2023 yılının 9. ayında yayınladığı rapora göre net dönem konsolide kârı 3.946.677.668 TL.

ORGE Enerji Elektrik Taahhüt AŞ (ORGE)

1965 yılından bu yana sektörde bulunan ORGE, kurulduğu zamandan bu yana Gündüz ailesinin yönetiminde faaliyetlerine devam ediyor. Şirketin faaliyet alanı içinde sanayi bölgeleri, enerji iletim hatları, kurumsal yaşam alanları, lojistik depoları ve iş merkezleri gibi çeşitli projeler yer alıyor. Şirket biyogaz, rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji projeleri için elektrik taahhüt işlerini de üstleniyor. ORGE’nin 2023 / 09 konsolide net dönem kârı 349.873.569 TL.

Galata Wind Enerji AŞ (GWIND)

Türkiye merkezli bir yenilenebilir enerji şirketi olan Galata Wind elektrik enerjisi tesisi kurulması ile enerjinin üretimi, kiralanması ve satışı üzerine faaliyet yapıyor. Şirketin 2023 yılının 9. ayında yayınladığı bilançoya göre konsolide net dönem kârı 805.935.668 TL.

Doğu Aras Enerji Yatırımları AŞ (ARASE)

Enerji dağıtımı ve perakendeyle ilgili faaliyet gösteren Doğu Aras, ağırlıklı olarak Doğu Karadeniz ve Anadolu bölgelerinde bulunan 7 il, 58 ilçede yaklaşık 1.035.000 bin aboneye hizmet sağlıyor. Şirketin 2023 yılı 9. ay duyurduğu net konsolide dönem kârı 2.283.593.273 TL.

EnerjiSA Enerji AŞ (ENJSA)

Elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleriyle ilgili iş kollarında Türkiye'nin lider şirketleri arasında yer alıyor. EnerjiSA’nın 3 faaliyet bölgesinde yer alan 14 ilde 22,1 milyon nüfusa ulaşıyor ve 10,6 milyon müşteriye hizmet veriyor. Şirketin 2023 yılının son dönem bilançosunda yayınladığı dönemsel net konsolide kârı 4.517.326 (bin) TL.

Pamel Yenilenebilir Elektrik Üretim AŞ (PAMEL)

2007 yılında kurulan Pamel elektrik enerjisi üretimi, kiralanması, tesis kurulması, işleme alınması gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Şirketin büyük oranda pay sahibinin Pamukova Elektrik Üretimi AŞ olduğu biliniyor. Pamel’in 2023 / 09 bilançosuna göre net dönem konsolide kârı 108.957.965 TL.

Esenboğa Elektrik Üretim AŞ (ESEN)

Şirket faaliyetleri kurum ve bireylerin sürdürülebilir enerji üretimine odaklanıyor. Şirket kişilerle kuruluşların enerji verimliliğine yönelik sıfır karbon ayak izi odaklı üretimler yapıyor. ESEN, endüstriyel ve konut tipi çatı GES uygulamalarında 5kW ila 50MW aralığında mikro santraller tasarlayarak kurulumunu gerçekleştiriyor. Şirketin 2023 yılının 9. ay bilançosuna göre net dönem konsolide kârı 631.297.196 TL.

Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji Ve Yatırım AŞ (AHGAZ)

Şirket, bağlı ortaklığı Enerya Enerji A.Ş. aracılığı ile 10 bölgede 30 yıl süreyle sahip olduğu lisans sayesinde doğal gaz dağıtım hizmeti veriyor. Şirket 1 milyon 800 bin’i aşkın aboneye hizmet sunuyor. AHGAZ’ın 2023 / 09 dönemi konsolide net kârı 2.140.716.067 TL.

Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ (AKFYE)

Mart 2023’te halka arz edilen şirketin portföyünde yenilenebilir kaynaklarından enerji üretimi ve toptan elektrik satışı bulunuyor. Akfen toptan satış da aynı şirketin yenilenebilir enerji santrallerince üretilen enerjinin dağıtımını yürütüyor. Şirketin 2023’ün 9. ayındaki bilançosuna göre konsolide net dönem kârı 1.185.161 (bin) TL.

Çan 2 Termik AŞ (CANTE)

Çan 2 Termik, Çanakkale’nin Çan ilçesi Yayaköy mevkiindeki santral 2013 yılından bu yana enerji üretimi yapıyor. ODAŞ grubu bünyesinde faaliyet gösteren şirketin tesisleri tamamen yerli linyit kömüre dayalı üretim sağlıyor. Tesis 340 MWm /330 MWe kurulu güce sahip. Şirketin 2023’ün 9. ayındaki bilançosuna göre konsolide net dönem kârı 1.084.549.989 TL.

Margün Enerji Üretim Sanayi Ve Ticaret AŞ (MAGEN)

2014 yılında Türkiye’de yenilenebilir enerji sektöründe faaliyetine başlayan Margün, yurt içinde 118.03 MWp kurulu gücündeki güneş enerjisi santrallerine sahip. Margün 61 MWp kurulu gücündeki güneş enerjisi santrallerinin kurulum, işletme ve bakım anlaşmasını gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attı. Şirketin 2023 / 09 dönem net konsolide kârı 661.614.412 TL.

 

Türkiye enerji sektörünün liderleri arasında yatırım yapacağınız hisse senetleri portföyünüzü oluşturmak için Gedik Yatırım Hızlı Hesap mobil uygulamasını indirerek Yatırım Temsilciniz ile şimdi tanışabilirsiniz. Önde gelen borsa enerji hisseleri ve detaylı bilgileri için uzman kadromuz tarafından hazırlanan analiz, bülten ve raporları da gözden geçirebilirsiniz.

 

 

Kaynakça:

https://www.kap.org.tr/

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar