PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

En Değerli Otomotiv Şirketleri

En Değerli Otomotiv Şirketleri Hangileridir?

Yayınlanma Tarihi: 01.07.2024

 

Dünyanın en stabil endüstrilerinden biri olan otomotiv sektörü 2022 yılında pandeminin etkisi, ekonomik durgunluk ve tüketici harcamalarındaki düşüş nedeniyle çok zor bir dönem geçirmişti. Sektörün yan sanayi firmaları gibi piyasa değeri bakımından en değerli otomotiv şirketleri de bu zor dönemden önemli ölçüde etkilenmişti. Şimdi ise elektrikli araçların yükselişi, ekonomik durgunluğun yavaş yavaş sonuna gelişimiz ile tüm bu dönemler geride kaldı, izleri de silinmeye devam ediyor.

Otomotiv endüstrisi dünyanın en değerli endüstrilerinden biri. Sektörün 2023 yılı raporlarına göre 2,7 trilyon dolardan fazla değere sahipti. Bu değerin 2031 yılına kadar 3,6 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Yatırımcıların gözde sektörleri arasında yer alan otomotiv sektöründe bulunan bazı en değerli araba şirketleri ile hisselerini sizin için mercek altına aldık. İşte en değerli otomotiv hisseleri.

Loading

Tesla (TSLA)

Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve uluslararası alanda elektrikli araçlar ile enerji üretim ve depolama sistemleri tasarlayan, geliştiren, üreten, kiralayan ve satan şirket otomotiv ve enerji üretim -  depolama olmak üzere iki segmentte faaliyet gösteriyor.

 

Otomotiv sektörünün en değerli hisseler listesinde ilk sıralarda yer alan firmanın piyasa değeri 620,33 milyar dolar, işletme değeri ise 593,69 milyar dolar. Şirketin 2023 geliri önceki yıla göre %18,80 artışla 96,77 milyar dolara ulaştı ve kazancı da aynı dönemde %19,44 artışla 15,00 milyar dolar oldu.

Toyota Motor (TM)

Toyota Motor Corporation, Japonya, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya, Orta ve Güney Amerika, Okyanusya, Afrika ve Orta Doğu'da binek araçlar, minivanlar ve ticari araçlar ile ilgili parça ve aksesuarları tasarlıyor, üretiyor, monte ediyor ve satıyor. Toyota, otomotivin yanı sıra finansal hizmetlerde de faaliyet gösteriyor.

 

Toyota Motor'un 2023 yılı geliri, bir önceki yılın 37,15 trilyonluk gelirine göre %21,37 artışla 45,10 trilyon oldu. Kazanç ise %101,73 artışla 4,94 trilyona ulaştı.

BYD Company Limited (BYDDF)

80,619 milyar dolarlık piyasa değerine sahip BYD Co., özellikle Asya'nın elektrikli araç pazarında önemli bir oyuncu olarak faaliyet gösteriyor. Şirketin büyüme yörüngesi, stratejik pazar konumlandırması ve ortaya çıkan tüketici eğilimleriyle uyumlu belirli segmentlere odaklanmasıyla belirleniyor. BYD'nin başarı hikayesinde inovasyon ve stratejik pazar konumlandırması öne çıkıyor. Şirket, doğru stratejiyle önemli büyüme ve değer yaratma gerçeğinin bir kanıtı olarak dikkat çekiyor.

 

BYD Şirketi'nin 2023 yılı geliri, bir önceki yılın 424,06 milyarına kıyasla %42,04 artışla 602,32 milyar oldu. Kazancı ise %80,72 artışla 30,04 milyar.

Ferrari N.V. (RACE)

Ferrari N.V., bağlı şirketleri aracılığıyla dünya çapında lüks performans spor otomobillerinin tasarımı, mühendisliği, üretimi ve satışını gerçekleştiriyor. Şirket seri, özel seri, Icona ve süper otomobiller; sınırlı sayıda süper otomobiller ve pist araçları hizmeti sunuyor. Ayrıca yarış otomobilleri, yedek parçalar ve motorlar ile otomobiller için satış sonrası, onarım, bakım ve restorasyon hizmetleri sağlıyor. Ferrari, markasını çeşitli lüks ve yaşam tarzı ürünleri üreticilerine ve perakendecilerine lisanslayarak yeni pazarlar da yaratıyor.

 

Ferrari'nin 2023 yılı geliri, bir önceki yılın 5,10 milyarına kıyasla %17,17 artışla 5,97 milyara ulaştı. Şirketin kazancıysa %34,25 artışla 1,25 milyar oldu.

Mercedes-Benz Group AG (MBGYY)

Mercedes-Benz Group AG, Almanya başta olmak üzere uluslararası çapta bir otomotiv şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Mercedes-Benz Cars’ın faaliyet alanında Mercedes-Benz Vans ve Mercedes-Benz Mobility segmentleri de yer alıyor. Şirket Mercedes-Benz, Mercedes-AMG, Mercedes-Maybach, G-Class markaları altında otomobil ve vanlar ile ilgili yedek parçalar ve aksesuarlar da geliştiriyor, üretiyor ve satıyor. Ayrıca finansman, leasing, araç aboneliği ve kiralama, filo yönetimi, sigorta aracılığı ve mobilite hizmetleri ile şarj ve ödeme için dijital hizmetler de sunuyor.

 

MBGYY'nin 2023'teki geliri, bir önceki yılın 150,02 milyar dolarına kıyasla %2,13 artışla 153,22 milyar dolar. Kazançları ise %-1,66 düşüşle 14,26 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Stellantis N.V. (STLA)

Stellantis N.V. dünya çapında otomobil ve hafif ticari araçlar, motorlar, şanzıman sistemleri, metalurji ürünleri, mobilite hizmetleri ve üretim sistemlerinin tasarımı, mühendisliği, üretimi, dağıtımı ve satışı ile uğraşıyor. Lüks ve premium, spor amaçlı, Amerikan ve Avrupa markalı araçlar ile yedek parça ve servislerinin yanı sıra perakende ve bayi finansmanı ile kiralama hizmeti de sunuyor.

 

Stellantis'in 2023 yılı geliri, bir önceki yılın 179,59 milyarına kıyasla %5,54 artışla 189,54 milyar oldu. Kazançlar ise %10,70 artışla 18,60 milyara ulaştı.

Volkswagen AG (VWAGY)

Volkswagen AG, Almanya, diğer Avrupa ülkeleri, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya-Pasifik ve uluslararası alanda otomobil üretip satıyor. Şirket dört segmentte faaliyet gösteriyor: Binek Otomobiller, hafif ve ağır ticari araçlar, güç mühendisliği ve finansal hizmetler. Şirketin faaliyet alanında binek otomobiller, hafif ticari araçların yanı sıra motor ve araç yazılımı geliştirme gibi alanlar da yer alıyor.

 

Volkswagen AG'nin 2023 yılı geliri bir önceki yılın 279,23 milyarına göre %15,42 artışla 322,28 milyar oldu. Kazanç ise %7,39 artışla 16,60 milyar oldu.

hesap açmak çok kolay!

Hesabınızı dilediğiniz yerden dakikalar içinde açın, tüm yatırım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirin.

Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft (BMWYY)

Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft, bağlı şirketleriyle birlikte dünya çapında otomobil ve motosikletler ile yedek parça ve aksesuarların geliştirilmesi, üretimi ve satışını gerçekleştiriyor. Bunun yanı sıra otomotiv, motosikletler ve finansal hizmetler de uğraş alanının bileşenleri arasında yer alıyor. Otomotiv segmenti BMW, MINI ve Rolls-Royce markaları altında otomobil, yedek parça, aksesuar ve mobilite hizmetlerinin geliştirilmesi, üretimi, montajı ve satışı üzerine hizmet veriyor.

 

2023 yılında BMWYY'nin geliri, bir önceki yılın 142,61 milyarına kıyasla %9,04 artışla 155,50 milyara ulaştı. Kazançları ise %-34.53 düşüşle 12,17 milyar olarak kaydedildi.

General Motors Company (GM)

General Motors Company kamyonlar, crossover'lar, arabalar ve otomobil parçaları tasarımı, üretim ve satışı ile dünya çapında yazılım destekli hizmetler ve abonelikler sağlıyor. Şirket, GM North America, GM International, Cruise ve GM Financial segmentleri aracılığıyla faaliyet gösteriyor. Araçlarını öncelikle Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, Baojun ve Wuling marka adları altında pazarlıyor.

 

GM'in 2023 yılı geliri bir önceki yılın 156,74 milyar dolarına kıyasla %9,64 artışla 171,84 milyar dolar oldu. Kazanç ise %12,42 artışla 10,02 milyar dolara ulaştı.

Volvo AB (VLVLY)

AB Volvo iştirakleriyle birlikte Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Asya, Afrika ve Okyanusya'da kamyon, otobüs, inşaat ekipmanı ve deniz ve endüstriyel motorlar üretip satıyor. Şirket Volvo, Renault Trucks, Mack, Eicher ve Dongfeng Trucks markaları altında uzun mesafeli taşımacılık ve inşaat işleri için ağır hizmet tipi kamyonlar ve dağıtım amaçlı hafif hizmet tipi kamyonlar; Prevost ve Volvo Bus markaları altında da şehir içi ve şehirlerarası otobüsler, yolcu otobüsleri ve şasiler sağlıyor.

 

2023 yılında Volvo AB'nin geliri, bir önceki yılın 473,48 milyarına kıyasla %16,75 artışla 552,76 milyar oldu. Kazançları ise %52,27 artışla 49,83 milyar olarak açıklandı.

Honda Motor Co., Ltd. (HMC)

Honda Motor Co., Ltd. Japonya, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve uluslararası alanda motosiklet, otomobil, güç ve diğer ürünleri geliştirir, üretir ve dağıtır. Dört segmentte faaliyet gösterir: Motosiklet İşletmesi, Otomobil İşletmesi, Finansal Hizmetler İşletmesi ve Güç Ürünleri ve Diğer İşletmeler. Motosiklet İşletmesi segmenti, spor, iş ve işe gidip gelme modelleri de dahil olmak üzere motosikletler ve arazi araçları ve yan yana araçlar gibi çeşitli arazi araçları üretir.

 

HMC'nin 2023 yılı geliri, bir önceki yılın 16,91 trilyonuna kıyasla %20,83 artışla 20,43 trilyon oldu. Kazanç ise %69,96 artışla 1,11 trilyon oldu.

Hyundai Motor Company (HYMTF)

Hyundai Motor Company bağlı şirketleriyle birlikte dünya çapında motorlu taşıtlar ve parçalar üretimi ve dağıtımı işlerinde hizmet veriyor. Bunun yanı sıra hizmet segmentinde finans ve değerleme hizmetleri de bulunuyor.

 

2023 yılında HYMTF'nin geliri, bir önceki yılın 142,15 trilyonuna kıyasla %14,43 artışla 162,66 trilyona ulaştı. Kazancı ise %53,72 artışla 12,27 trilyon oldu.

 

Otomotiv sektöründeki şirketlere yatırım yapmak, güncel analizlerine ulaşmak için görüntülü görüşme ile dakikalar içinde bir Gedik Yatırım hesabı açabilirsiniz.

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar