PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Trader Ne Demek? Trader Ne İş Yapar?

Trader Ne Demek? Trader Ne İş Yapar?

Yayınlanma Tarihi: 30.10.2023

 

Kendiniz veya bir başkası için hisse takibi, alım satım yapmayı mı planlıyorsunuz? Belki farkında değilsiniz ama eğer durum böyleyse, siz de artık bir trader olacaksınız. Türkiye'nin en köklü yatırım şirketlerinden, Gedik Yatırım olarak “trader nedir ve ne iş yapar” sorularının yanıtlarını bu yazımızda veriyoruz. Öte yandan iyi bir trader olmak isteyen her kişinin mutlaka sahip olması gereken temel yetenekleri bu yolda yürümek isteyenler için 30 yılı aşkın deneyimimizle anlatıyoruz. Yazımızı okurken “borsada trade işlemi yaparken nelere dikkat edilmeli” gibi sorulara cevap bularak konuyla ilgili ipuçları hakkında da bilgi sahibi de olacaksınız.

Trader Nedir?

Benjamin Franklin’in "Bilgiye yapılan yatırım en iyi getiriyi sağlar." sözü borsa dünyasının önemli mottoları arasında yer alır. Hangi hissenin ne kadar getireceğini ve elinizde tutma süresini bilmeniz için birçok ekstra bilgiye sahip olmanız gerekir. Vaktiniz ve ilginiz varsa bunu kendiniz yapabilirsiniz. Gündemi takip ederek analizler yapabilen, hisse senedi, tahvil, emtia gibi birçok finansal enstrüman ile ilgilenmeyi seven bir başkası da sizin için çalışabilir. Özetle, finansal ekosistemin eğlenceli oyun alanı piyasalardaki değişimleri takip ederek alım satım gerçekleştiren insanlara trader denir.

 

Tanımlama iki farklı trader pozisyonunu gösteriyor, fark ettiniz mi? Kişi borsada sadece kendi parasıyla alım satım yapıyorsa bireysel trader’dır. Eğer bir finans şirketi adına ticaret yapıyorsa bu kişiler kurumsal trader olarak tanımlanır. Kurumsal trader’lar yatırım firmaları tarafından istihdam edilir ve piyasadaki rolleri çok önemlidir. Onlar piyasanın ihtiyacı olan likiditeyi sağlar, böylelikle hisse senetlerinin kolaylıkla alınıp satılması için yeterli işlem hacmini oluştururlar. Arz ve talep dengesini canlı tutarak fiyat dalgalanmaları ile kısa vadeli kazanç elde ederler. Temel hedefleri farklı şirketlerin hisselerini alıp satmak ve dalgalanmaları kendisinin veya müşterisinin lehine faydalandırmaktır.

Trader Ne İş Yapar?

Finansal enstrümanları kullanarak borsada hisse alım satımı yapan kişi olarak tanımlanan trader ne iş yapar gelin daha detaylı bakalım. Trader’lar ticaret stratejileri ve felsefelerine göre yaptıkları işi farklı türlerde tanımlar. Bu tanımlar aynı zamanda çalışma yöntemlerini de sınıflandırır. Yurt içi ve yurt dışı borsalar ile çalışan trader’ların en popüler yöntemlerine göz atalım:

 

Day Trader

Günlük trader tek günde birden fazla pozisyonu analiz ederek alım satım yapan kişileri tanımlamak için kullanılır. Bu trader’lar hiçbir zaman bir işlem gününden diğerine pozisyon tutmazlar.


Swing Trader

Bir swing trader mevcut fırsatları değerlendirirken hisse senetlerini izlemek için daha fazla zaman harcar. Bu yöntemle çalışanlar bir menkul kıymetin fiyatındaki hareketin çoğunluğunu yakalamak amacıyla günlerce pozisyon tutabilir.

Buy-and-hold Trader

Satın al ve beklet yöntemiyle alışveriş yapan buy-and-hold trader uzun vadeli hisselere eğilimlidir. Bu yaklaşım trend olandan değil güçlü şirketten hisse satın alınan en yaygın yöntemdir. Trader kısa vadeli fiyat hareketlerinde odaklanmaz. Bu yöntemin amacı şirketin temel ve ekonomik zeminle birlikte zamanla değer kazanacağı inancıyla elde tutmaktır. Bu tarz trader’lar ekonomik resesyon boyunca yatırımı elde tutarak fırtınayı atlatabilir.

Momentum Trader

Bu yöntemde fiyatlar ve volatilite ismi verilen oynak pozisyonun arttığı kısa vadeli işlemler üzerinden hareket edilir. Trader fiyat hareketliliği artan bir hisse senedi için uzun veya kısa pozisyon alır. Hissenin dalgalanma durumunda satarak kazanç elde eder. Momentum trader’ları okyanusta ilerlemek için bir sonraki dalgayı yakalamaya çalışan sörfçülere benzetebiliriz.

KISS Trader

İngilizce “öpücük” anlamına gelen kiss “keep it simple, stupid!” cümlesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşur. Bu trader’lar en basit açıklamanın en iyisi olduğuna ve alım satım işlemlerinde bu yatırım yaklaşımına inanırlar. Başarılı KISS trader’ları da diğer yöntemlerle alım satam yapanlar gibi tüm teknik analiz ve göstergeleri takip eder ancak detayların olduğu yerden kaçınma eğilimindedirler.

Trader Olmak İçin Hangi Yetenekler Öğrenilmeli?

Başarılı ve kazanan trader’ların mucizevi yetenekleri olduğunu düşünmeye başlayanlar için Benjamin Franklin’in sözünü tekrar hatırlatmakta fayda var: Bilgi, yatırım demektir. Trader olmak için bilgi sahibi olmanız önemlidir çünkü bu iş öğrenilebilir. Aşağıdaki listemize bakarak kendinizi değerlendirmeye ne dersiniz?

 

  • Strese dayanıklılık: Trader’lar yüksek stresli ve son derece rekabetçi ortamda çalışmaya ve karar vermeye dayanıklı olmalıdır.
  • Sayısal beceriler: Temel matematik işlevlerinden verileri yorumlama ve istatistikle çalışma gibi karmaşık uygulamalara kadar geniş bir sayısal beceriye sahip olmanız gerekir.
  • İletişim becerisi: Yatırımcınızı doğru şekilde yönlendirmeniz için güçlü iletişim yeteneğinizin olması gerekir. Empati ve anlayış yatırımcılarınıza mali durumları gibi kişisel konularda tavsiyede bulunmanız için önemlidir.

 

İyi bir trader’ın “challenge” etmesi gereken durumlar da var. Bu durumların başında kötü sonuçlanan herhangi bir işlemin sorumluluğunu almak gelir. Dürüst olmanız ve durumu düzeltmek için strateji geliştirmeniz de aranan özelliklerdendir. Yetenekli trader’lar bilgiyi değerlendirip analiz ederken bağımsız düşünebilen kişilerdir. Son trendleri en iyi şekilde takip etmeniz için durmaksızın araştırma ve gündem kontrolü yapmanız önemlidir. Böylelikle pazardaki değişikliklere daha iyi hazırlanırsınız. Otokontrol ve odaklanma yeteneği güvenilirliğinizi sağlamlaştırır. Bu iki yeteneği kayıt tutma alışkanlığınız ile güçlendirebilirsiniz. Sürekli değişen piyasalara kolay uyarlanabilmek için değişime açık ve sabırlı olmanız da önemlidir.

Borsada Trade İşlemi Nasıl Yapılır?

Buraya kadar geldiyseniz bir trader olabileceğinize inanıyorsunuz demektir. Öyleyse borsada trade işlemi yapmak için tamamlamanız gereken adımları da değerlendirelim. Eğer ilk kez şansınızı deneyeceksiniz ve profesyonel destek almayı düşünüyorsanız, Gedik Yatırım'ın uzman kadrosundan yararlanabilir, Gedik Yatırım Hızlı Hesap mobil uygulamasını indirerek Yatırım Temsilciniz ile şimdi tanışabilirsiniz. Bununla birlikte hisse senedi alım satım lojistiği şöyle ilerler:

 

  • Yatırım hesabı açın: Trader olmak için her şeyden önce bir yatırım hesabı açmalısınız. Gedik Yatırım'da görüntülü görüşme ile dakikalar içinde yatırım hesabınızı açabilirsiniz. Bu bir yatırıma başladığınız anlamına gelmez, sadece hisse alım satım işlerinizi sürdürebileceğiniz zemini oluşturursunuz.

  • Bir bütçe belirleyin: Trader olarak yetenekli olsanız bile belirlenen bütçeden alım satım yapmak iyidir. Yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktarda yatırım yapma kuralı her zaman sağlıklı karar vermenize yardım eder.

  • Piyasa ve limit emirlerini kullanmayı öğrenin: Piyasa ve limit emirler, borsada alım satım yapmak için kullanılan iki farklı emir türüdür. Bu emirler, fiyat kontrolü ve risk yönetimi sağlamanıza yardımcı olur. Bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa Yatırım Danışmanlığı ekibimiz hizmet kalitesini tecrübesi ile birleştirerek yatırımcıların portföylerindeki kısa dönemli alım-satım işlemlerinden orta-uzun vadeli yatırım kararlarına kadar geniş bir alanda hizmet sunmaya devam ediyor.

  • Zamanınıza yatırım yapın: Borsaya yatırım yapmadan önce zamanınıza yatırım yapmanız avantaj sağlar. Bir hisse senedi seçerek nasıl performans gösterdiğini üç ile altı ay boyunca izleyin. Çevrimiçi borsa aracılarının sunduğu ticaret araçlarını kullanarak piyasa hakkında daha fazla pratik bilgi edinebilirsiniz. Bununla birlikte borsa simülatörleri ile sanal ticaret yapabilirsiniz. Böylelikle kendi becerilerinizi test edebilir ve gerçek parayı riske atmadan önce kendinize dair bir performans oluşturabilirsiniz.

  • Getirinizi uygun bir kıyaslamayla ölçün: Hisse senedi seçmenin temel hedefi karşılaştırma endeksinin ilerisinde olmaktır. Benchmark adı verilen ölçüt elinizdeki fonun performansını karşılaştırabileceğiniz benzer risk seviyesine sahip ürün ve endekslerdir.

  • Bakış açınızı koruyun: Başarılı bir yatırımcı olmak bir sonraki büyük çıkış yapacak hisse senedini herkesten önce tahmin etmeyi gerektirmez. Bakış açınızı koruyarak aktif yatırımınızdan her zaman kazanç sağlayabilirsiniz.

 

Gedik Yatırım olarak yatırımcılarımızın ihtiyaçlarına göre çeşitlendirdiğimiz ürünlerimizle her zaman yanınızdayız. Deneyimli kadromuz ile yatırımcılarımıza destek verirken aynı zamanda sermaye piyasalarına ilk defa adım atacak yatırımcılar için sorularına anında yanıt bulabilecekleri YouTube yayınları ve özel raporlar ile birebir hizmet sağlamaya devam ediyoruz.

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar