PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Çocuklar için Finansal Bilinç ve Yatırım Stratejileri

Yatırım Beşikten Başlar

Yayınlanma Tarihi: 21.12.2023

 

Günümüz dünyasında, birikim yapmanın birçok yolu mevcut. Peki birikim yapma alışkanlığımız ne zaman ve kaç yaşında başlar?

Çoğu ebeveyn daha geleneksel yöntemleri seçerek gayrimenkul ve altına yatırım yapmayı tercih eder.  Peki bizleri küçük yaşlarda diğer yatırım araçları ile tanıştırsalardı finansal etkisi nasıl olurdu? Gelin bir göz atalım.

Çocuklara Yatırımın Önemi: Neden ve Nasıl Başlamalıyız?

Çocuklarımızın temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra onlara finansal özgürlük kazandıracak bir temel oluşturmak gerekiyor. Ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda çocuklar için yatırım hesabı açmak, düşük maliyetle en kolay ve en etkili yatırım araçlarından biridir. Erken yaşlarda hisse birikimi yapmak, çocuğunuzun geleceğe sağlam adımlarla ilerlemesini sağlar. 18 yaş altı kişiler için hesap açılış şartlarımız için Yatırım Temsilcinizle görüşebilir, detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

çocuklara yatırım

Hangi Hisse Senetleri Çocuklar İçin Uygundur?

Hisselerimizi seçerken öncelikle sektörel bazda bir ayrım yapmamız faydalı olacaktır. Sektör seçimi yaptıktan sonra, o sektördeki lider firmalara odaklanmalıyız. Gelecekteki yatırımlarına ve Ar-Ge çalışmalarına önem veren firmalar genellikle daha kurumsal ve profesyonel bir yapıya sahiptir. Bu durum, gelecekteki finansal riskleri daha doğru bir şekilde yönetmelerini sağlar ve güven ortamı oluşturur.

Diğer yandan her yıl kar payı dağıtmayı hedefleyen şirketlerle, yeni halka arz edilmiş şirketleri ve de büyüme hızlarına ve gelecek yatırımlarına güvendiğiniz şirketleri de hisse seçimlerimiz arasına dahil etmeliyiz.

Portföyünüzde belirli aralıklarla düzenlemeler yapmanın da faydalı olacağını unutmamak önemlidir.

Ne Kadar Yatırım Bütçesi Ayırmalıyım?

Her hissenin birim fiyatı farklıdır ve piyasada genel bir minimum ya da maksimum yatırım sınırı bulunmamaktadır. Aylık gelirinize göre belirleyeceğiniz bir miktarla yatırım yapabilirsiniz. Bu ayıracağınız miktarı çocuğunuza verdiğiniz aylık harcama tutarı olarak görebilirsiniz. Burada tercih tamamen sizin.

 

bebeğe yatırım

Endeks Düşerse Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Çocuklar için oluşturduğumuz hesaplar genellikle uzun vadeli portföylerden oluşmaktadır. Daha önce hangi hisselerin portföyümüzde yer alması gerektiğini konuşmuştuk. Sert piyasa düşüşleri sırasında yaşanan panik satışlar yatırımcıları olumsuz kararlara itebilir. Böyle durumlarda anlık fiyat hareketleri yerine genel piyasa eğilimleri, hedeflenen endeks değerleri ve şirketlerin genel performans raporlarına odaklanmamız daha yararlı olacaktır. Uzun Vadeli Yatırım Stratejileri ve Değer Yatırımı ile ilgili daha fala bilgi için Yatırımcı Rehberimize göz atabilirsiniz.

Çocuklarda Erken Yaşta Finansal Bilinç Geliştirmenin Önemi

Yeryüzündeki tüm ebeveynlerin ortak dileği çocuklarına rahat ve özgür bir gelecek bırakmaktır. Çocuklarımız bizlerin koruması altında belirli bir yaşa kadar yetişirken onların kendi yollarını inşa edebilmeleri için gerekli araçları sağlamak bizim görevimizdir.

Çocuklarımıza tasarruf alışkanlığı kazandırmak, finansal okuryazar olmaları için teşvik etmek, sermaye piyasaları hakkında temel bilgileri öğretmek, onların gelecek planlarında daha istekli ve doğru kararlar almasına yardımcı olacaktır. Bu bilinçle yetiştirilen çocukların daha özgüvenli kararlar aldıklarını gözlemlemekteyiz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza daha özgür ve rahat bir yaşam bırakmak için atacağımız bu küçük adımlar sayesinde kendinden emin geleceğin yatırımcılarını yetiştireceğinizi unutmayın.

Loading

Balıkesir Şube

Mukerrem Malkoç

Uzman

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar