PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

NASQA Borsası

NASDAQ

NASDAQ, Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Otomatik Teklifler Birliği'nin kısaltmasıdır. Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Birliği (NASD) tarafından geliştirilmiştir ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından izlenir. Dünya çapında elektronik menkul kıymet alım satımını yöneten bir Amerikan borsasıdır. 


NASDAQ Borsası Nedir?

nasdaq borsası

 

NASDAQ, Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Otomatik Teklifler Birliği'nin kısaltmasıdır. Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Birliği (NASD) tarafından geliştirilmiştir ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından izlenir. Dünya çapında elektronik menkul kıymet alım satımını yöneten bir Amerikan borsasıdır. 

Elektronik ticaret sistemi ve son teknolojiye odaklanmasıyla dünyadaki en büyük ve en etkili teknoloji şirketlerinden bazılarının ilgisini çeken borsa, yüksek teknolojili yazılım, bilgisayar, internet ve biyoteknoloji şirketlerine ev sahipliği yapıyor. NASDAQ’ta listelenen önemli hisse senetleri arasında Apple, Microsoft, Amazon, Google ve Tesla yer alıyor.

Bir şirketin NASDAQ'ta listelenmeye hak kazanabilmesi için SEC'e kayıtlı olması, en az üç piyasa yapıcıya sahip olması, varlıklar, sermaye, halka açık hisseler ve menkul kıymetler için minimum gereklilikleri karşılaması gerekiyor.

 

nasd

 

1971 yılında kurulan bu borsa, işlemlerin 'piyasa yapıcılar' olarak bilinen bayiler aracılığı ile elektronik olarak gerçekleşmesini sağlayan “elektronik ticaret sistemlerini” tanıtan ilk borsadır. Hisse senedi alım satım işlemlerini fiziksel bir ortam olmadan bilgisayar ağı üzerinden gerçekleştirir. NASDAQ borsasında işlem gören şirket sayısı 3000’i aşmaktadır ve bu şirketlerin toplam piyasa değeri 19 trilyon dolara yakındır. NASDAQ borsası, NYSE (New York Stock Exchange) ile birlikte ABD’nin en önemli borsalarından biridir.

NASDAQ Borsasının Özellikleri

  • NASDAQ borsası, teknoloji sektöründeki şirketlere ev sahipliği yapar. Bu nedenle NASDAQ borsasının performansı, teknoloji sektörünün gelişimini yansıtır.
  • NASDAQ borsası, çok sayıda küçük ve orta ölçekli şirkete de yer verir. Bu nedenle NASDAQ borsasında işlem gören hisseler daha yüksek risk ve getiri potansiyeline sahiptir.
  • NASDAQ borsası, piyasa yapıcı (market maker) sistemi ile çalışır. Piyasa yapıcılar, belirli hisse senetlerinde alış ve satış fiyatları belirleyerek likidite sağlarlar. Piyasa yapıcılar arasındaki rekabet, fiyat farklarını (spread) daraltır ve işlem maliyetlerini düşürür.
  • NASDAQ borsası, saat 09.30 ile 16.00 arasında açıktır ancak öncesi ve sonrası saatlerde de işlem yapmak mümkündür. Bu sayede yatırımcılar, piyasaların kapalı olduğu zamanlarda da fırsatları değerlendirebilirler.

NASDAQ Şirketleri Nelerdir?

NASDAQ borsasında işlem gören en büyük 10 şirketi şöyle sıralayabiliriz:

 

nasdaq

NASDAQ Endeksleri Nelerdir?

NASDAQ endeksleri, NASDAQ borsasında işlem gören hisse senetlerinin performansını ölçen göstergelerdir. Bu endeksler arasında en bilinenleri şunlardır:

  • NASDAQ Composite: NASDAQ borsasında işlem gören tüm hisse senetlerini kapsayan geniş kapsamlı bir endekstir. Endeksin değeri, hisse senetlerinin piyasa değerlerine göre ağırlıklandırılır. NASDAQ Composite endeksinin sembolü IXIC’dir.
  • NASDAQ 100: NASDAQ borsasında işlem gören en büyük 100 şirketi içeren bir endekstir. Endeksin değeri, hisse senetlerinin piyasa değerlerine göre ağırlıklandırılır. NASDAQ 100 endeksinin sembolü NDX’dir.
  • NASDAQ Biotechnology: NASDAQ borsasında işlem gören biyoteknoloji sektöründeki şirketleri içeren bir endekstir. Endeksin değeri, hisse senetlerinin piyasa değerlerine göre ağırlıklandırılır. NASDAQ Biotechnology endeksinin sembolü NBI’dir.

NASDAQ 100 Endeksi Nedir?

NASDAQ 100 endeksi, NASDAQ borsasında işlem gören en büyük 100 şirketi içeren bir endekstir. Teknoloji sektöründeki şirketlere odaklanarak, teknoloji sektörünün liderliğini ve inovasyonunu yansıtır. NASDAQ 100 endeksi, hisse senetlerinin piyasa değerlerine göre ağırlıklandırılır ve her üç ayda bir yeniden dengelenir. Sembolü NDX’dir.

NASDAQ Kaçta Açılır?

NASDAQ borsası, ABD’nin doğu saati ile saat 09.30 ile 16.00 arasında açıktır. Bu da Türkiye saati ile 16.30 ile 23.00 saatleri arasına tekabül eder ancak NASDAQ’ta açılış ve kapanış saatleri dışında da işlem yapmak mümkündür. Açılış öncesi işlem yapmak isteyen yatırımcılar, saat 04.00 ile 09.30 arasında; kapanış sonrası saatlerde işlem yapmak isteyen yatırımcılar ise saat 16.00 ile 20.00 arasında işlem yapabilirler.

 

Siz de Nasdaq ve daha birçok yurt dışı borsasında Gedik Yatırım güvencesiyle işlemlerinizi kolayca yapabilmek için yatırım hesabınızı şimdi açın!

Uluslararası piyasalar ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Gedik Yatırım YouTube ve Spotify kanallarını takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Döviz Kuru