PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Yatırımcıların Yaptığı 8 Kritik Hata ve Bu Hatalardan Kaçınma Yolları

Yatırımcıların Yaptığı 8 Kritik Hata ve Bu Hatalardan Kaçınma Yolları

Yayınlanma Tarihi: 24.04.2024

 

Teknik analiz, borsada başarı için önemli bir araçtır. Borsada öngörüde bulunmak için teknik analizden yararlanmak birçok yatırımcı için önemlidir ancak bu öngörüler sırasında yapılan hatalar, yatırımlarınızın sonuçlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Bu yazıda, teknik analiz yaparken sıkça yapılan 8 kritik hatayı ve bu hatalardan nasıl kaçınılacağını ele alacağız. 

hata

Haydi, şimdi bu bilgileri nasıl uygulayacağımızı adım adım görelim. 

Aşırı Optimizasyon

Yatırımcılar, teknik analiz stratejilerini genellikle geçmiş verilere mükemmel uydurmayı amaçlarlar. Ancak bu, stratejilerinin yeni piyasa koşullarında başarısız olmasına neden olabilir. Stratejinizi çeşitli piyasa senaryolarında test ederek ve hata payı bırakarak daha esnek ve güvenilir hale getirebilirsiniz. 

Destek ve Direnç Seviyelerine Aşırı Güvenmek

Destek ve direnç seviyeleri önemli olmakla birlikte, her zaman kesin değildir. Bu seviyelerin zaman zaman kırılabileceğini unutmamak ve bu durumlara hazırlıklı stratejiye sahip olmak gerekir. 

İşlem Hacminin Göz Ardı Edilmesi

Fiyat hareketlerini değerlendirirken bu hareketleri destekleyen işlem hacminin de göz önünde bulundurulması şart. Yüksek hacim, bir fiyat hareketinin güçlü olduğunu gösterirken düşük işlem hacimli bir fiyat hareketine karşı temkinli yaklaşmak gerekir.

Tek Göstergeye Bağlılık

Sadece RSI veya MACD gibi popüler göstergelere güvenmek risklidir. Karar verirken birden fazla gösterge kullanarak dengeli sonuçlar elde etmeyi hedefleyin ancak çok fazla gösterge de karışıklığa neden olabilir. İndikatörlerle ilgili daha fazla bilgi almak için Borsada İndikatör Nedir? Ne İşe Yarar? yazımızı okuyabilirsiniz.

Formasyonların Yanlış Yorumlanması

Piyasa dalgalanmaları sırasında teknik formasyonları doğru yorumlamak çok önemlidir. Özellikle bir direnç noktasında görülen "trend devam" formasyonu bazen yanıltıcı olabilir ve bir "dönüş" formasyonu gibi algılanabilir. Bu nedenle formasyonları değerlendirirken işlem hacmini stratejimizde kullanmak ve majör trend yönünü doğru almak önemlidir. 

Zaman Dilimi Tutarsızlıkları

Yatırımlarınızda kısa vadeli grafiklere dayanarak karar vermek, uzun vadeli trendleri göz ardı etmenize neden olabilir. Daha tutarlı kararlar alabilmek için, kısa, orta ve uzun vadeli grafikler arasındaki ilişkileri analiz etmek önemlidir. Uzun vadeli bir trende dayanarak kısa vadeli işlemler yapmaktan kaçının. 

Geçmişe Aşırı Bağlılık

Teknik analiz, esas olarak geçmiş verilere dayanır; ancak bu veriler her zaman gelecekteki piyasa hareketlerini doğru tahmin etmeyebilir. Piyasa şartlarının ne kadar hızlı değişebileceğini unutmamak ve yeni düzene uyum sağlamak gerekir. 

Duygusal Kararlar

Yatırımlarınızı planlarken duygusal kararlar vermekten kaçınmalısınız. Objektif ve matematiksel analizlere dayanarak hareket etmek, piyasa zamanlaması yaparken daha sağlıklı kararlar almanızı sağlar. 

Sabır ve disiplin, başarılı bir yatırımcı olmanın temel taşlarıdır. Bu hatalardan kaçınarak ve stratejinizi sürekli geliştirerek, borsada başarılı olabilirsiniz. Her bir bilgi ve tecrübe, finansal başarılarımıza katkıda bulunur ve zamanla bu başarılar birikir. Fakat unutmamak gerekir ki sadece teknik analize göre alım yapmak, temel analiz yapmamak piyasanın tam resmini görmemek anlamına gelir ve bu da yatırımcıların gereksiz riskler almasına yol açabilir.

Loading

Yatırım Merkezi

Hızır Ali Tubay

Uzman

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar