PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Günlük Trade İpuçları

Günlük Trade İpuçları: Volatiliteyi Fırsata Dönüştürmek Volatilite Nedir ve Neden Önemlidir?

Yayınlanma Tarihi: 06.11.2023

 

Volatilite, bir varlığın fiyatının zaman içinde ne kadar değiştiğinin bir ölçüsüdür. Genellikle riskin bir göstergesi olarak kabul edilir. Volatilite ne kadar yüksekse, fiyat o kadar çok dalgalanır ve risk o kadar artar. Volatilite ne kadar düşükse, fiyat o kadar az değişir ve risk o kadar azalır. Volatiliteyi doğru anlamak ve ölçmek, yatırım stratejilerini belirlemek ve risk yönetimi yapmak için gereklidir. Yatırımcılar için volatilite belirsizlik göstergesi olabilir ancak deneyimli yatırımcılar için kar etme potansiyeli de taşır.

Fiyatlara Odaklanmak

Grafikler ve trend çizgileri fiyat hareketlerinin eğilimleri görselleştirmenize yardımcı olur. Destek ve direnç seviyeleri, fiyat kanalları, hareketli ortalamalar ve momentum göstergeleri gibi araçlar ise alım-satım kararlarımıza rehberlik eder ancak teknik analize farklı bir perspektifle yaklaşmak bizim için rehberden öte bir al-sat sinyali olabilir.

 

trade

 

“Day trader’lar” drift yarışçılarına benzerler; ya el freni ya da tam gaz. Volatiliteye dayalı borsa işlemlerinin temel ilkesi momentumdan para kazanmaktır. Örneğin, piyasanın genel kabul görmüş seviyelerine bir bakış atarsak; "RSI (Relative Strength Index) 30'un altındaysa al, 70'in üstündeyse sat" gibi klasik teknikler çok değerlidir ancak bu tek başına yeterli olmayabilir. Gün içerisinde birçok hisse senedinin RSI değeri 30'un altına inebilir ve hangilerinin alınacağına karar vermek için daha çok kritere ihtiyaç vardır. Fakat çok daha az bir grup hisse senedinin RSI değeri gün içinde 70 üzerine çıkıp orada kalabilir. Dolayısıyla alternatif olarak daha agresif bir yöntem olan "RSI 70 üzerine çıkınca al ve üzerinde kaldığı sürece elinde tut" stratejisi, momentum stratejilerinin temel felsefesine örnektir. Bu örnekteki bakış açısı diğer göstergelere, hatta fiyatların kendisine dahi uygulanabilir.

Nobel ekonomi ödüllü Daniel Kahneman'ın "Hızlı ve Yavaş Düşünme" adlı kitabında bahsettiği gibi hislerin karar verme sürecine önemli bir katkısı olmalarına rağmen genellikle yanıltıcı olurlar. Matematiksel analiz ile karar vermenin, hissiyat bazlı kararlara göre genellikle daha olumlu sonuçlar doğurduğu gözlemlenmiştir. Hislerimizle rastgele işlem yapmak yerine, günlük bir plan çerçevesinde belirli metrikler üzerinden işlem yapmak çok daha faydalıdır.

 

Burada bir örnek olarak kantitatif bir strateji olan "puanlama stratejisi"ni ele alalım. Çeşitli metotların bir araya geldiği bir al sinyali üretmek için; RSI, trend, mum çubukları, hareketli ortalamalar, sentiment (duygu analizi) haber analizi gibi farklı araçların her birine bir yüzdelik değer atayıp toplam yüzdeliğin %70'in üzerinde olması durumunda alım yapılabilir. Örneğin, RSI için %25, hareketli ortalamalar için %25 değer biçilebilir, ancak diğer göstergeler satış yönünde sinyal veriyorsa toplamda %50 kalır ve bu da bir al sinyali üretmez.

Aslında bir day trader'ın karar vermesi gereken üç temel nokta vardır: Pozisyon açma, stop-loss (zarar durdurma) seviyesi ve take-profit (kar alma) seviyesi. Bir kılavuz hazırlayıp tüm kurallarınızı yazmak, işlemlerinizi büyük ölçüde iyileştirecektir. Bu ana faktörler dikkate alındığında, çeşitli alt başlıklar oluşturabilirsiniz.

Pozisyon açıldıktan sonra stop-loss seviyesi olarak, kar alma seviyemiz mi belirlenecek, yoksa iz süren bir stop-loss mu kullanılacak? Ya da pozisyon açıldığı anda uygulanacak bir zarar durdurma stop seviyesi mi tercih edilecek? Her bir karar, bir alt başlık olarak ele alınıp aşağıda belirtildiği gibi detaylı bir şema halinde organize edilebilir.

 

Temel noktaları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

Pozisyon Açma:
  • Piyasa Durumu: Mevcut piyasa trendini incelerek fiyatların genel olarak yükselip düştüğünü tespit edebilirsiniz. Piyasa trendlerini incelemek için Dow Teorisi gibi klasik teoriler kullanılabilir. Örneğin bir yükseliş trendinde, fiyatlar daha yüksek zirveler ve daha yüksek dipler oluştururken, bir düşüş trendinde ise daha düşük zirveler ve daha düşük dipler oluşturur.

  • Giriş Noktası: İşleme girmek için en uygun zamanı ve fiyat seviyesini belirleyin. Teknik analiz veya özel göstergeler yardımıyla yapabilirsiniz.

  • Risk Yönetimi: Her işlemde ne kadar paranın risk edileceğine karar ver. Genellikle, sermayenin küçük bir yüzdesi risk altına alınır böylece bir kayıp tüm sermayeyi tüketmez. Paul Tudor Jones'un kuralını hatırlayın: "Her işlemde sermayenin maksimum %1-2'sini riske at. Bu strateji, birkaç kötü işlemin sermayenizi eritmesini önler.” der.
Stop-Loss Seviyesi:
  • Stop-Loss Yerleştirme: Eğer piyasa tersine dönerse, zararı sınırlamak için önceden belirlenmiş bir fiyat seviyesinde otomatik olarak pozisyonu kapatacak bir emir yerleştirin.

  • Dinamik Stop-Loss: Piyasa lehinize ilerledikçe zararı durdurma noktasını da fiyatın arkasından takip edecek şekilde ayarla. Bu, kazancın bir kısmını korumayı amaçlar.
Kar Alma Seviyesi

Kar Hedefi: İşleminizden ne kadar kar beklediğinizi belirleyin ve bu hedefe ulaşıldığında pozisyonunuzu otomatik olarak kapatacak bir emir yerleştirin.

İşlem Değerlendirme
  • İşlem Sonucu: Yaptığınız işlemi gözden geçirin. Eğer kar ettiyseniz nedenini anlamaya çalışın. Böylece başarınızı tekrarlayabilirsiniz. Zarar ettiyseniz hatalarınızdan ders çıkarmaya çalışın.

  • Strateji Güncellemesi: Her işlem sonrasında, stratejinizi gözden geçirin ve nerede iyileştirme yapabileceğinizi düşünün. Her işlem bir öğrenme fırsatıdır. Yapılan hataları bir daha tekrarlamamak ve başarıları sistemli hale getirmek en büyük püf noktasıdır. Unutmayın, tarih tekerrür eder.

Kişiye özel yatırım temsilcilerimiz ve çeyrek asrı aşkın tecrübemizle ile her zaman yanınızda olduğumuzu unutmayın. Gedik Yatırım Hızlı Hesap mobil uygulamasını indirerek Yatırım Temsilciniz ile şimdi tanışabilirsiniz.

Youtube'da Gedik Yatırım

@gedikyatırım

📈 Günlük Al&Sat stratejileri hakkında bilgi sahibi misiniz? | #GedikYatırım

Loading

Yatırım Merkezi

Hızır Ali Tubay

Uzman

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar