PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Rüçhan Hakları: Kullanmalı mıyız, Satmalı mıyız?

Rüçhan Hakları: Kullanmalı mıyız, Satmalı mıyız?

Yayınlanma Tarihi: 27.10.2023


Rüçhan hakkını kullanmak, bir hissedarın finansal stratejisinde kritik bir karardır ancak bu kararın doğru bir şekilde alınabilmesi için bu hakkın tam olarak ne olduğunu ve nasıl işlediğini anlamak gerekiyor. Bu kararı vermeden önce "nedir bu rüçhan?" gelin detaylara beraber bakalım.

Bir şirket finansal sıkıntıdan kurtulmak, borçlarını azaltmak, yeni projelere yatırım yapmak veya genel mali yapılarını güçlendirmek amacıyla bedelli sermaye artırımına gidebilir. Bu durumda mevcut hissedarların şirketin yeni çıkaracağı hisse senetlerini satın alabileceği bir "rüçhan hakkı" doğar. Yani rüçhan hakkı, bir şirketin bedelli sermaye artırımı yapması durumunda, mevcut hissedarlara yeni paylardan orantılı bir şekilde ve öncelikli olarak satın alma hakkı tanır. Bu hakkı kullanmak veya satmak, ortakların kendi tercihlerine bağlıdır ancak bu kararı verirken bazı faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Rüçhan Hakları Kullanılmak Zorunda Mıdır?

Rüçhan hakkı ile mevcut hissedarların şirketteki oy oranları aynı kalır ve belirli bir vadeyle sınırlıdır. İşte burada kritik bir soru devreye giriyor: "Rüçhan haklarımı kullanmak zorunda mıyım?"

 

 

Birçok yatırımcı, rüçhan haklarını kullanarak şirketteki ortaklık oranını koruma eğilimindedir. Şirketin bu sermaye artışından sonra sorunlu olan mali yapısının düzeleceğini veya yapılacak yeni yatırımlarla daha güçlü bir döneme girileceği öngörülür. Bu haklarını kullanmalarının diğer bir sebebi de, oy güçlerinin aynı kalmalarını istemeleridir. Ancak rüçhan hakkını kullanmak her zaman en iyi strateji olmayabilir. Şirketin sermaye artış kararının arkasındaki nedeni beğenmemiş olabilirsiniz ve bu şirkete daha fazla yatırım yapmak istemiyor olabilirsiniz. Eğer rüçhan haklarınızı kullanmayı tercih etmiyorsanız, vadesi dolmadan satmanız sizin için en uygun seçenek olacaktır. Aksi takdirde, bu hakkınızı kaybederek maddi kayıplara sebebiyet verebilirsiniz.

Yatırım stratejinizi oluştururken ve son kararı vermeden önce detaylı bir araştırma yapmak her zaman için çok önemli. Eğer siz de bu süreçte profesyonel destek almayı düşünüyorsanız, Gedik Yatırım'ın uzman kadrosundan destek alabilir, rüçhan hakları ve diğer yatırım stratejileri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Kişiye özel yatırım temsilcilerimiz ve çeyrek asrı aşkın tecrübemizle ile her zaman yanınızdayız. Gedik Yatırım Hızlı Hesap mobil uygulamasını indirerek Yatırım Temsilciniz ile şimdi tanışabilirsiniz.

Loading

Yatırım Merkezi

Hızır Ali Tubay

Uzman

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar