PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

FED Faiz Kararı Nedir?

FED Faiz Kararı Nedir? Faiz Artırımı Yapılırsa Ne Olur?

Yayınlanma Tarihi: 25.07.2023


Sadece ABD ekonomisini değil, küresel ekonomiyi ve yatırım araçlarını da etkilediği için yatırımcıların yakından takip ettiği ve merakla beklediği FED faiz kararı, ABD Merkez Bankası’nın para politikasının en önemli aracıdır. ABD ekonomisinin büyüme, enflasyon, istihdam gibi göstergelerine göre belirlenir ve yıl içinde sekiz kez yapılan toplantılar sonucunda açıklanır. Bu yazımızda FED’in faiz kararıyla ilgili merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

fed faiz

ABD Merkez Bankası olarak da bilinen FED, Federal Reserve System’in kısaltmasıdır ve ABD ekonomisinin istikrarını sağlamak için para politikalarını belirler. Para politikalarını belirlerken FED’in en önemli araçlarından biri olan Fed Faiz kararı oranı ise, bankaların birbirlerine borç verirken uyguladıkları gecelik faiz oranıdır. Bu oranı belirlemek için Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) adlı organ, yıl içinde sekiz kez toplanarak ekonomik verileri değerlendirir. FOMC toplantılarının sonuçları piyasalar tarafından merakla beklenir.

FED Faiz Kararı Neyi Etkiler?

FED faiz kararı, ABD ekonomisinin performansını ve küresel ekonomik dengeleri etkileyen bir karardır. Bu sebeple sadece ABD ekonomisini değil, küresel ekonomiyi ve dolayısıyla Türkiye ekonomisini de etkiler. FED, ekonomik büyüme, enflasyon ve istihdam gibi makroekonomik hedeflere ulaşmak için faiz oranlarını artırır veya azaltır.

FED faiz kararı, Türkiye ekonomisinde de döviz kuru, enflasyon, büyüme, cari açık, işsizlik gibi makroekonomik göstergeleri dolaylı ya da dolaysız şekilde etkiler. Türkiye’nin ekonomik istikrarını ve kalkınmasını sağlamak için uygun para politikası belirlemesinde önemli bir rol oynar. FED faiz kararı Türkiye ekonomisini nasıl etkiler? sorusunun cevabı için öncelikle FED’in faiz artırması durumunda neler olacağını anlamak gerekir.

FED Faiz Artırırsa Ne Olur?

FED faiz artırımını, ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanmasını sağlamak ve enflasyonla mücadele etmek için yapar. Bu sayede ekonomiyi soğutmaya ve enflasyonu kontrol altına almaya çalışır.

FED’in faiz kararı, tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de doğrudan ve dolaylı yollardan etkiler. Faiz artışı ve geleceğe yönelik artışın süreceği sinyalleri ilk olarak kendini dolar ve petrol fiyatlarında gösterir.

 

FED’in faiz artışı yapacağı beklentisi, gelişmekte olan piyasalarda varlıkların değer kaybetmesine yol açabilir. Çünkü faiz artırımındaki amaç, az önce de bahsettiğimiz gibi Amerikan Dolarının diğer ülke paraları karşısında değer kazanmasıdır.

 

FED faiz kararının etkilediği başlıca yatırım araçları şunlardır:

Dolar: FED faiz oranını artırırsa, doların değeri de artar. Çünkü yüksek faiz oranı, dolar cinsinden yatırım yapmayı cazip hale getirir. Dolar talebi arttıkça doların değeri de yükselir. Tam tersi durumda ise doların değeri düşer.

Altın: Altın, genellikle dolar ile ters orantılı hareket eden bir yatırım aracıdır. FED faiz oranını artırırsa, altının değeri düşer. Çünkü yüksek faiz oranı, altına olan talebi azaltır, altın talebi azaldıkça da altının değeri de düşer. Bununla beraber, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başta olmak üzere diğer büyük merkez bankalarının aldıkları faiz kararları ve aradaki faiz farkları da doların değeri üzerinde etkili olabilmektedir. 

Borsa: Borsa, genellikle FED’in faiz kararına hassas şekilde tepki veren bir yatırım aracıdır. Çünkü borsa, şirketlerin performansını ve beklentilerini yansıtır. Yüksek faiz oranı, şirketlerin borçlanma maliyetini artırır ve karlılıklarını azaltabilir.

Kripto Para: Kripto para, son yıllarda popülerliği artan ve merkezi bir otoriteye bağlı olmadan işlem gören dijital bir yatırım aracıdır. Kripto para, FED faiz kararından dolaylı olarak etkilenir. FED faiz oranını artırırsa, kripto paranın değeri de düşer. Çünkü yüksek faiz oranı, kripto paraya olan talebi azaltır.

hesap açmak çok kolay!

Hesabınızı dilediğiniz yerden dakikalar içinde açın, tüm yatırım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirin.

FED Faiz Artırırsa Dolar Nasıl Etkilenir?

FED faiz artırırsa dolar nasıl etkilenir sorusunun cevabını biraz daha detaylandıralım. FED’in faiz artırımını, ABD dolarının diğer ülkelerin yerel para birimleri karşısında değer kazanması için yaptığını biliyoruz.

Faiz oranları yükseldiğinde, ABD’deki yatırımcılar ve tasarruf sahipleri, daha yüksek getiri sağlayan dolar cinsinden varlıklara yönelirler. Bu da dolar talebini ve dolayısıyla doların değerini artırır.

FED’in faiz artırması, aynı zamanda ABD ekonomisindeki enflasyonu kontrol altına almak için de kullanılır. Enflasyon, mal ve hizmetlerin fiyatlarının sürekli artması anlamına gelir. Enflasyon yükseldiğinde, insanların alım gücü azalır ve ekonomik büyüme yavaşlar. FED, enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırarak, tüketim ve yatırım harcamalarını azaltmaya çalışır.

FED’in faiz artırması, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri de etkiler. Türkiye, cari açığı finanse etmek için dış kaynaklara ihtiyaç duyan bir ülkedir. FED’in faiz artırması, dış kaynak maliyetlerini yükseltir ve Türkiye’nin borçlanma ihtiyacını artırır. Ayrıca, FED’in faiz artırması, Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesine neden olabilir. Bu da ithalatı pahalılaştırır ve enflasyonu yükseltir.

FED faiz artırımı, yüksek getiri arayan yabancı sermayenin gelişmekte olan ülkelerden çıkmasına neden olur. Bu durum Türkiye gibi sermaye girişine ihtiyaç duyan ülkelerin finansman ihtiyacını zorlaştırır ve borsa, tahvil ve döviz piyasalarında dalgalanmalara yol açar.

Ayrıca FED’in faiz artırımına gitmesi, altının değeri ile borsayı da etkiler. Yatırımcılar FED’in faiz artırımına gitmesi ile birlikte risksiz yatırım araçlarına yönelebilirler. Faiz oranlarının artması ile birlikte risksiz yatırımın getirisi de artış gösterme eğilimindedir.

FED Faiz Artırırsa Altın Nasıl Etkilenir?

FED’in faiz artırması, altın ve borsa gibi yatırım araçlarını da doğrudan etkiler. Altın, genellikle güvenli liman olarak görülen bir emtiadır. FED’in faiz artırması, doların değerini yükselttiği için altının ons fiyatını düşürür. Çünkü altın ile dolar arasında ters bir ilişki vardır. Altın fiyatları düştüğünde, altına olan talep de azalır. Bu nedenle FED'in faiz artırması ya da faiz artırım sinyali vermesi altın fiyatlarını negatif etkileyecektir.

FED faiz artırımının altın fiyatlarına etkisi geçmişte de görülmüştür. Örneğin 2015-2018 yılları arasında FED, politika faizini 9 kez artırmış, bu dönemde ons altın fiyatı yaklaşık %10 düşmüştür. Ancak FED’in faiz artırımının altın fiyatları üzerindeki etkisi her zaman aynı olmayabilir. Çünkü altın fiyatları sadece FED’in faiz kararından değil, diğer faktörlerden de etkilenebiliyor.

 

Loading
Politika Faizi Nedir? Ekonomi Üzerindeki Etkileri

Politika faizi nedir ve ekonomi üzerindeki etkileri nelerdir? Gedik Yatırım ile politika faizinin işleyişini öğrenin.

FED Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanır?

FED faiz kararı, yıl içinde sekiz kere yapılan ve önceden ilan edilen FOMC toplantılarının sonunda açıklanır. 2023 yılındaki FOMC toplantı ve FED faiz kararı takvimi şu şekildedir:

 

  • 25-26 Ocak
  • 15-16 Mart
  • 2-3 Mayıs
  • 13-14 Haziran
  • 25-26 Temmuz
  • 19-20 Eylül
  • 31 Ekim - 1 Kasım
  • 12-13 Aralık

FED faiz kararı, uluslararası piyasaları ve yatırım araçlarını yakından ilgilendirdiği için, kararının açıklanması öncesinde ve sonrasında piyasalarda hareketlilik yaşanabilir. FED’in beklentilerin üzerinde veya altında bir karar vermesi durumunda piyasalarda sert hareketler görülebilir.

FED’in faiz kararları öncesinde ve sonrasında piyasaların durumunu doğru analiz edebilmek için Gedik Yatırım YouTube kanalına abone olmayı ve canlı yayınlarımızı takip etmeyi unutmayın!

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar