PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

A

B

C

Ç

D

E

F

G

H

İ

K

L

M

N

O

Ö

P

R

S

Ş

T

U

Ü

V

Y

W

Z

için bulunan sonuç sayısı :

Acente

Acentelik sözleşmesi çerçevesinde, faaliyet gösterdikleri mahalde, sadece sermaye piyasası araçlarına ilişkin alım ve satım emirlerinin aracı kuruma iletilmesine ve gerçekleşen emirlerin tasfiyesine aracılık eden gerçek kişi veya ticaret şirketleridir.


Açığa Satış

Açığa satış emirleri, sahip olunmayan hisse senedinin ödünç alınmak sureti ile satılmasını ifade eder. 


Açık Pozisyon

Açık pozisyon, bir bireyin veya işletmenin sahip olduğu veya açığa satmak için borç aldığı hisse senedi veya diğer finansal araçların miktarını gösterir. Örneğin 10 milyon ABD doları yükümlülüğe karşı 5 milyon ABD doları varlık bulunduruluyorsa aradaki 5 milyon ABD doları, açık ABD doları pozisyonunu ifade eder.


Açık Piyasa İşlemleri (APİ)

Merkez bankası tarafından yürütülen, dolaşımdaki para miktarını kontrol edebilmek amacıyla hazine kâğıtlarının alınıp satılması işlemleridir.


Adi Hisse Senedi

Hisse senetleri, esas sözleşmede aksi belirtilmedikçe sahiplerine eşit haklar tanır. Bu tür hisse senedine adi hisse senedi denir.


Akreditif

İhraç edilen malların bedellerinin ödenmesi konusunda belirli şartların yerine getirilmesi halinde ödemenin yapılacağına ilişkin bir çeşit teminattır. 


Alım Satım

Alım – satım işlemleri, genellikle hisse senetleri üzerinden yapılır. Değer kazanmadan önce satın alınan bir hisse senedinin, değer kazandığında satılması ve bu sayede kâr elde edilmesi, borsa platformunda yapılan standart bir işleme örnek olarak gösterilebilir.


Alım Satım Opsiyonu

Alım opsiyonu ve satım opsiyonu olmak üzere iki tür opsiyon bulunmaktadır. 


Alış (Bid) Fiyatı

Alış Fiyatı, bir alıcının belirli bir hisse senedi veya menkul kıymeti veya herhangi bir finansal aracı satın almak için verdiği fiyattır.


Amerikan Opsiyonu

Süresi dolmadan 1 gün önce herhangi bir zamanda alınıp satılabilen bir opsiyondur.

İlginizi Çekebilir!

Bilanço

Ciro

Döviz Kuru

Emtia

Faiz

NASDAQ

Ons

Parite

Sermaye Piyasası Kurulu

Trend

Vadeli Hesap