PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

En Büyük Hava Yolu Şirketleri ve En Değerli Hava Yolu Hisseleri

En Büyük Hava Yolu Şirketleri ve En Değerli Hava Yolu Hisseleri

Yayınlanma Tarihi: 29.03.2024


Hava yolu endüstrisi sosyal ve finansal açıdan kitlesel avantajlar sağlayan önemli bir sektördür. Turizmi, ticareti, fiziki bulunurluğu kolaylaştırırken ekonomik büyüme ve istihdam sağlar. Hava taşımacılığı, dünya çapında toplam 87,7 milyon işi destekleyen ve 11,3 milyon doğrudan iş sağlayan önemli bir küresel elementtir. Havacılık, küresel GSYİH'de 3,5 trilyon dolar sağlıyor. Yani havacılık bir ülke olsaydı, yaklaşık 3,5 trilyon dolarlık ekonomik etkiyi destekleyen dünyanın en büyük 17. ekonomisi olurdu. Bunun en önemli nedeni uluslararası seyahat tercih eden turistlerin %58’inin varış noktalarına hava yolu ile seyahat etmesidir. En büyük hava yolu şirketleri, küresel olarak popülerliğini her zaman koruyan prestijli markalardır ve bu nedenle hava yolu hisseleri her zaman yatırımcı portföylerinde yer alır. Eğer birikimlerinizi hiç bitmeyecek bir endüstride çoğaltmak istiyorsanız kemerleri bağlayın ve kalkışa hazırlanın.

uçak

Dünyanın En Değerli Hava Yolu Şirketleri

Yatırımcılar açısından her zaman önem taşıyan dünyanın en büyük hava yolu şirketleri hangileri ve bu firmaları “en iyi” yapan özelliklerini, kullanıcı bakış açısından inceleyen iki önemli hava yolu ödülü bulunuyor. Bunlardan birincisi Skytrax World Airline Awards, ikincisi de Airline Ratings. Şirketleri finansal bir perspektiften inceleyen yatırımcılar için tüketici oylarının yanı sıra kârlılığı, gelir büyümesi ve borç yönetimi gibi kriterler de önem taşıyor. Tüm perspektifleri bir araya getirerek dünyanın en büyük hava yolu şirketleri 2024 sıralaması yaptığımızda ise aşağıdaki liste ortaya çıkıyor:

Ryanair Holdings PLC (NASDAQGS: RYAAY)

Piyasa Değeri: 32,27 milyar dolar

İrlanda merkezli Ryanair 2023 son çeyrekte öncekine göre, mali performans açısından %17 artışla 2.70 milyar euro gelir bildirdi. Avrupa'nın en büyük havayolu şirketi olarak öne çıkan firmanın net geliri üçüncü çeyreğe göre %93 azaldı. Kâr marjı da %8,7’den %0,5’e düştü.

Delta Air Lines, Inc. (NYSE: DAL)

Piyasa Değeri: 27,17 milyar dolar

Airline Ratings tarafından 2023 yılında Kuzey Amerika’nın en iyi hava yolu seçilen Delta, Nisan 2024’te güneş tutulmasının havadan seyri gibi özel hizmetlerle tüketicinin dikkatini çekiyor. 2023 son çeyrek finansal verilere göre Delta, 14.2 milyar dolarlık işletme geliri elde etti.

Southwest Airlines Co. (NYSE: LUV)

Piyasa Değeri: 20,44 milyar dolar

Statista anketlerinde en yüksek ikinci değerli havayolu şirketi olan Southwest, Airline Ratings tarafından da “Amerika’nın en ucuz havayolu şirketi” olarak derecelendirildi. Merkezi Teksas’ta bulunan şirket 2023 dördüncü çeyreğini 219 milyon dolarlık net zararla kapattı. Şirket tüm yıl için 498 milyon dolarlık net gelir açıkladı.

United Airlines Holdings, Inc. (NASDAQGS: UAL)

Piyasa Değeri: 14,20 milyar dolar

Merkezi Chicago'da bulunan halka açık hava yolu holding şirketi tüm yıl seyreltilmiş hisse başına kazancını 7,89 $ olarak açıkladı. Şirketin tam yıl seyreltilmiş hisse başına kazancı da 10,05 $. United Airlines, 2023'ün başında belirlenen 10 ila 12 dolar arasındaki tüm yıl hedefine ulaştı.

American Airlines Group Inc. (NASDAQGS: AAL)

Piyasa Değeri: 9,61 milyar dolar

American Airlines, sunduğu birinci sınıf hizmetlerle müşteri sadakatini artırırken 2023 yılı son çeyreğinde görülen 53 milyar dolarlık gelirle dikkat çekiyor. Firma tüm yıl boyunca 822 milyon dolarlık gelir sağladı. American Airlines hisse başına son çeyrekte 0,03 $ ve yılın tamamı için 1,21 dolar gelir elde etti.

Alaska Air Group, Inc. (NYSE: ALK)

Piyasa Değeri: 4.61 milyar dolar

ABD Washington merkezli halka açık şirket, Horizon Air’in de sahibi. Alaska, 2023 son çeyreğinde 38 milyon dolar ve yıl boyunca 583 milyon dolar net gelir sağladığını açıkladı. Son dönemlerde çeşitli anlaşma planlarıyla boğuşan ALK’nın temel değerlemesi ve borç pozisyonu benzerleriyle karşılaştırıldığında güçlü kalıyor.

Copa Holdings, S.A. (NYSE: CPA)

Piyasa Değeri: 4,20 milyar dolar

New York Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören, halka açık bir yabancı özel ihraççı olan firma Kolombiyalı Copa Airlines Colombia ve Wingo dâhil birçok kuruluşun ana şirketi. Firma 2023 son çeyrekte 191,8 milyon dolar net kâr açıkladı. Bu da hisse başına 4,55 $ ediyor.

SkyWest, Inc. (NASDAQGS: SKYW)

Piyasa Değeri: 2,72 milyar dolar

ABD Utah merkezli uçak kiralama şirketi 2023’ün 4. çeyreğinde seyreltilmiş hisse başına 0,42 $'a eşdeğer 18 milyon dolar ve 0,77 $'a karşılık 34 milyon dolar net gelir bildirdi. SkyWest, 2024’te %14 üzeri satış büyümesi öngörüyor. Endüstri ivmelendikçe hisse başına kârın (EPS) %700'i geçmesi bekleniyor.

JetBlue Airways Şirketi (NASDAQGS: JBLU)

Piyasa Değeri: 2,44 milyar dolar

JetBlue 2023 son çeyrek mali sonuçlarında hisse başına 0,19 $'lık düzeltilmiş net zarar bildirdi. Amerikan hava yolları hisse listesinin üstlerinde yer alan işletmenin son çeyrekteki geliri önceki yıla göre %3,7 düşüşle 2,3 milyar $'a geriledi. Yanı sıra yıllık bazda %3,3 kapasite artışı kaydetti.

Hava Yolu Şirketlerinin Geleceği

IATA’nın raporuna göre, 2035 yılına kadar havacılık endüstrisinin karşılaşabileceği potansiyel zorluklar ve fırsatlar şunlar olabilir:

 

  • İşgücü ve beceriler: Yüksek nitelikli çalışanlara olan talep artabilir ve teknolojik değişim iş yapış şeklini temelden değiştirebilir.
  • İşletme modelleri: Havayolu şirketlerinin bağımsız mı kalacağı yoksa diğer firmalarla entegre mi olacağı konusunda belirsizlikler olabilir.
  • Ekonomi: Küresel ekonominin gücü, yakıt maliyetleri ve yatırım olanakları üzerinde doğrudan etkiler yaratabilir.
  • Çevre: İklim değişikliğinin etkileri ve kaynakların sınırlılığı sektörü etkileyebilir.
  • Teknoloji: Yeni teknolojilerin sektörü nasıl etkileyeceği belirsizdir. Örneğin, seyahat ihtiyacını azaltabilecek teknolojiler gelişebilir.
  • Barış ve güvenlik: Politik istikrarsızlık ve terörizm endişeleri seyahat alışkanlıklarını etkileyebilir.

 

Sektörel belirsizlik ve riskler yatırımcılarda endişe yaratabilir ve hisse senedi fiyatlarında dalgalanmalara neden olabilir. Bu nedenle endüstrideki potansiyel zorluklar yatırımcıların ilerleyen dönemlerde risk alma profillerine göre yatırım stratejilerini tekrar gözden geçirmelerine neden olabilir.

Yatırımcılar için Önemli Noktalar

Havacılık endüstrisine yatırım yapmayı düşünüyorsanız genel verileri analiz ederek stratejik karar alma süreçlerinizi geliştirebilirsiniz. Sürdürülebilirlik çabasının revaçta olduğu günümüzde bu tarz yatırımlar yapan şirketleri ön planda tutabilirsiniz. Ayrıca veri işleme, sensör ağları ve diğer teknolojik gelişmelerle sektörel operasyonları optimize eden yatırımlar da önemlidir. Böylelikle havacılık endüstrisindeki potansiyel değişimlere karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

 

Birikiminizi kazanca dönüştürmek için ABD borsası gibi piyasalara giriş yapmayı düşünüyor ancak detaylı bilgi sahibi olmadığınız için adım atamıyorsanız, Gedik Yatırım’ın çeyrek asrı aşkın tecrübesi ve deneyimli ekibine güvenebilirsiniz. Görüntülü görüşme ile şubeye gitmeden dakikalar içinde yatırım hesabınızı açabilirsiniz. 

 

Kaynakça:

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar