PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksi Hisseleri

Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksi Hisseleri

Yayınlanma Tarihi: 19.04.2024


Birikimlerinizi farklı yatırım araçlarıyla değerlendirirken inançlarınıza uygun olup olmadığı konusunda şüphe duyabilirsiniz. Özellikle “Borsada alım satım yapmak İslam dinine uygun mu, katılım endeksi caiz mi?” gibi soruların yanıtlarını almak için çeşitli araştırmalar yapıyor olabilirsiniz. Yatırım yaparken inançlarınız ve etik anlayışınız doğrultusunda olan bir sistem arıyorsanız katılım endeksi sizin için uygun olabilir. Bu yazımızda Borsa İstanbul bünyesinde özel bir yer tutan faizsiz kazanca yönelik sistemler hakkında detaylı bilgi veriyoruz. Sıkça araştırılan "katılım endeksi nedir" ve "BIST katılım endeksi nedir" sorularının yanıtları ve yatırım koşulları için okumaya devam edin.


katılım

Katılım Endeksi Nedir?

Bir veri kümesinin hareketini temsil eden endeksler finans piyasalarında, işlem gören şirketlerin performansını ölçmek için kullanılır. Bu ölçümler borsanın genel sağlığı hakkında da bilgi vererek analizi kolaylaştırır. Bu genel tanım katılım endeksi ne demek sorusunun da kolaylıkla yanıtlanmasını sağlar.

 

Katılım endeksi, Borsa İstanbul bünyesinde özel bir yer tutan faizsiz finans prensiplerine sahip şirketlerin hisse senetleriyle oluşturulmuş bir endekstir. BIST katılım endeksi hisseleri İslami finans prensiplerine uygunluk kriterlerine göre seçilen şirketlere aittir. Dolayısıyla endekse dâhil olan şirketlerin iş modelleri ve gelir kaynaklarının İslami prensiplere uyumlu olması gerektiği anlamına gelir. "Borsa İstanbul Katılım Endeksi", etik ve faizsiz yatırım arayışındaki yatırımcılar için özel bir öneme sahiptir ve bu yatırımcılara, değerlerine uygun yatırım fırsatları sunar. Katılım endeksi, yatırımcılara hem finansal hedeflerine ulaşma imkânı sunarken hem de inançları ve etik değerleri doğrultusunda yatırım yapmanın rahatlığını sağlar.

Katılım Hisselerine Nasıl Yatırım Yapabilirsiniz?

Birikiminizi katılım endeksi hisseleri ile değerlendirmek istiyorsanız öncelikle bir yatırım hesabı açmanız gerekir. Yatırım hesabınızı Gedik Yatırım’dan açarak tüm hisse alım-satım işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Katılım Endeksi Hisseleri Nelerdir?

Borsa İstanbul tarafından hazırlanan katılım endeksindeki şirketlerin bazı özel şartları taşıması gerekir. Bu şirketlerin helâl bir iş modelinden para kazanıyor olması, faizli kredileri ve faiz gelirinin düşük olması, şirket faaliyetlerinin topluma ve doğaya pozitif net etkisi olmalıdır. Bu ölçütlerin her hisse için aynı olmasıyla birlikte sadece son madde farklı karar mercilerinin görüşlerine bağlıdır. BIST katılım endeksleri, farklı büyüklükteki şirketleri kapsayan çeşitli alt endekslerden oluşur. Bunlar arasında BIST Katılım 100 Endeksi, Katılım 50 Endeksi ve Katılım 30 Endeksi yer alır. Her endeks 3 ayda bir gözden geçirilerek güncellenir. Gözden geçirmede, şirketlerin uyumluluğu, finansal performansı ve diğer kriterlerdeki değişimler dikkate alınır.

Katılım 100 Endeksi Hisseleri

BIST 100 katılım endeksi faizsiz finans prensiplerine uyan 100 şirketi tek bir çatı altında toplayan, Borsa İstanbul'da işlem gören bir endekstir. Bu endekste yer alan şirketler, farklı sektörlerden oluşsa da ortak bir paydada buluşurlar. Her bir şirket faizsiz finans kurallarına uygunluk gösterir.

 

Endekste yer alan şirketlerin faaliyetleri, etik ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla yürütülür. Bu da yatırımcıların sadece maddi kazanç değil, aynı zamanda etik değerlere de uygun yatırımlar yapmalarını sağlar.

Katılım 50 Endeksi Hisseleri

Katılım 50 Endeksi BIST 100 Katılım Endeksi'nden seçilir. Bu endeksteki 50 şirketin piyasa değeri ve likiditesi yüksektir. Katılım 50 endeksi hisseleri geniş bir portföy yerine, daha dar bir seçkiye odaklanarak yüksek likiditeye ve piyasa değerine sahip şirketlere yatırım imkânı sunar. Daha odaklı yatırım yapmak isteyen kişiler için ideal bir seçenek olan Katılım 50 Endeksi, belirli sektörlere veya şirketlere yoğunlaşmak isteyen yatırımcılar için de caziptir. Endekste yer alan şirketler, tıpkı BIST 100 Katılım Endeksi'nde olduğu gibi faizsiz finans prensiplerine uygun faaliyet gösterir.

Katılım 30 Endeksi Hisseleri

Katılım 30 Endeksi BIST 50 Katılım Endeksi'nin bir alt kümesi olarak nitelendirilebilir ve piyasa değeri en yüksek 30 şirketi barındırır. Bu endeks, katılım endeksleri içinde en dar kapsamlı olanıdır ve en büyük şirketlere yatırım yapmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Seçici yatırımlar için tasarlanmış olan Katılım 30 Endeksi, belirli sektörlere veya şirketlere yoğunlaşmak isteyen yatırımcılar için de caziptir. Endekste yer alan şirketler, tıpkı diğer katılım endekslerinde olduğu gibi faizsiz finans prensiplerine uygun faaliyet gösterir.

Katılım Endeksinde Yer Alan Şirketlerin Faaliyet Alanları Nelerdir?

Katılım endeksi hisseler arasından yatırım yapmak için hangilerini seçeceğinize karar veremiyorsanız analizlerinize şirketlerin faaliyet alanlarını da dâhil edebilirsiniz. Borsa katılım endeksi içindeki şirketler genellikle teknoloji, sağlık, enerji ve gıda gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösterirler. Bu şirketlerin ortak özelliği faizsiz finans prensiplerine uygun şekilde faaliyet göstermeleri ve yatırımcılara faizsiz gelir elde etme fırsatı sunmalarıdır. Katılım endeksine dâhil olabilmek için şirketlerin belirli kriterleri karşılaması gerekir. Bu kriterleri şöyle gruplandırmak mümkündür:

 

  1. Faaliyet Seçimi:
  • Şirketlerin faaliyet gösterdiği sektörler, İslami şeriata uygun olmalıdır. Bu kapsamda alkollü içki, kumar, uyuşturucu, domuz eti gibi faaliyet gösteren şirketler endekse dahil edilemez.
  • Finansal işlemlerde faiz unsuru barındırmamak esastır. Bu nedenle faizli kredi verme, faizli mevduat toplama gibi faaliyetler endekse dahil olan şirketler için yasaktır.
  • Şirketlerin faaliyetlerinin çevreye ve topluma zarar vermemesi, etik ve ahlaki değerlere uygun olması beklenir.
  1. Finansal özellikler ve piyasa değerine oranları:
  • Faizli kredileri piyasa değerine göre %30’dan az olmalıdır.
  • Faiz getirili menkul kıymetlerle nakdin oranı %30’dan az olmalıdır.
  • Faaliyet gösterilen alanlardan elde edilen kazancın toplam gelire oranı %5’ten az olmalıdır.

 

Borsa katılım endeksi, yatırımcılara hem çeşitlilik hem de etik değerlere uygunluk açısından geniş bir yelpazede seçenekler sağlar. Katılım endeksi haricinde BİST 100’den de hisse almak isterseniz BIST 100 nedir? başlıklı yazımızı okumanızı öneririz. Katılım endeksi ve buna dâhil olan hisseler yatırımcılara faizsiz yatırım yapma imkânı sunar. Aynı zamanda çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerle portföy çeşitlendirme fırsatı verir. Siz de katılım hisseleri aracılığıyla birikimlerinizi çoğaltmayı düşünüyorsanız Gedik Yatırım’da hesap açabilirsiniz.

 

 

 

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar