PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Dünya Borsaları

Dünya Borsaları Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 31.08.2023

 

Dünya borsaları; hisse senedi, tahvil, emtia, döviz  ve benzeri finansal varlıkların alınıp satıldığı piyasalardır. Şirketlerin sermaye artırımı için finansman sağlama, yatırım fırsatlarına erişim ve ekonomik göstergelerin takibi için dünya borsaları kullanılabilir. Aynı zamanda birbirinden farklı borsaları tanıyarak yatırım portföyünüzü çeşitlendirmeniz ve olası riskleri daha iyi yönetmeniz mümkün olabilir.

Dünyanın En Büyük Borsaları Nelerdir?

 

dünya borsaları

 

Borsalar; yatırımdan tasarrufa, sermaye ihtiyaçlarından ekonomik büyümeye kadar pek çok finansal konuda etkili rol oynar. Dünya genelinde işlem yapılan en büyük borsalardan bazıları New York, NASDAQ, Londra, Japonya, Amsterdam, Brüksel ve Lizbon borsalarıdır.

Küresel çapta büyük yankı uyandıran bu borsaların kendilerine özel işleyiş süreci ve finansal özellikleri vardır. Her borsada öne çıkan finansal varlıklar, ülke koşullarına ve mevcut piyasaya bağlıdır. Bu nedenle yatırım yaparken ilgilendiğiniz dünya borsasını dikkatlice inceleyip yatırım stratejinizle uyumlu seçeneklere yönelmelisiniz. Bu içeriğimizde dünyanın önde gelen borsaları ile ilgili detayları keşfedebilirsiniz.

New York Borsası

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük dünya borsaları arasında yer alan New York Borsası’nın kuruluşu 1972 yılına dayanır. Kısa adı NYSE’dir ve işlem hacmi, aylık bazda 200 milyar Amerikan doları civarıdır. NYSE’de pek çok Amerikalı ve uluslararası şirketlere ait hisse senetleri işlem görür. Kullanılan müzayede sistemi ile ise alıcı ve satıcılar arasında açık arttırma yoluyla adil bir anlaşma sağlanır. New York borsasının çalışma saatleri hafta için her gün 16.30 ve 23.00 arasındadır.

NASDAQ

NASDAQ, bünyesinde işlem gören hisse senetlerinin piyasa değerine bakıldığında dünyanın en büyük ikinci borsasıdır. Açılımı National Association of Securities Dealers Automated Quotations’dır. 1971 yılında kurulan NASDAQ’ın genel merkezi New York’tadır ve işlemler elektronik ortamda yapılır. NASDAQ, dünyaca ünlü Apple, Adobe, Google, Starbucks ve Meta gibi hisselerin yanı sıra daha ufak çaplı şirketlere de yatırım yapma imkanı sunar. ABD’nin yaz saati uygulamasına geçmesiyle birlikte NASDAQ borsaları 16.30 ile 23.00 saatleri arasında açıktır. NASDAQ ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Londra Borsası

İşlem hacmi baz alındığında dünyanın en büyük üçüncü borsası olan Londra Borsası, 1801 tarihinde kurulmuştur. Bu borsadaki işlemler İngiliz Sterlini para birimi üzerinden gerçekleştirilir. Londra borsasının birden çok alt borsası mevcuttur. Alternatif ve ana yatırım borsasında hisse senetlerine ek olarak borçlanma araçları ve yatırım fonları da işlem görür. Müzayede yöntemi ile faaliyetlerini sürdüren Londra borsasının çalışma saatleri 10.00 ile 18.30 arasıdır.

Japonya Borsası

Resmi adıyla Tokyo Menkul Kıymetler Borsası olarak bilinen Japonya Borsası, 1878 yılında kurulmuştur. Japan Exchange Group şirketinin sahipliğindeki bu borsa, ülkenin en büyük borsasıdır. Tüm regülasyon süreci Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) tarafından düzenlenir ve denetlenir. Tokyo Finansal Bölgesi’ndeki konumuyla fark yaratan Japonya Borsası, dünya çapında şirketler ve yatırımcılar için cazip bir finansal piyasadır. Bu borsada işlem gören hisse senetlerinin performansı ise dünya borsaları endeksleri arasından JASDAQ, Nikkei 25 ve TOPIX baz alınarak izlenir.

Amsterdam Borsası

1602 yılında Hollanda’da kurulan Amsterdam Borsası, dünyanın en köklü borsalarından biridir. Doğu Hindistan Şirketi’nin hisse senetlerinin işlem görmesi ile faaliyetlerine başlayan Amsterdam Borsası, 2000 yılında Euronext çatısı altına geçmiştir. AEX kısa kodlu bu borsada yüzlerce şirkete ait hisse senedi ve bono işlem görerek yatırımcılar ile buluşur. Amsterdam borsası üzerindeki hisse senetlerinin performansı AEX endeksi ile izlenir. Bu borsanın regülasyon sorumluluğu ise Hollanda Finansal Piyasalar Düzenleme Kurumu (AFM)’ye aittir.

Brüksel Borsası

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yer alan Brüksel Borsası, 1801 yılında kurulmuş ve 2000 yılında Euronext çatısı altına geçmiştir. BEL20 kısa kodu ile bilinen bu borsada yerel ve uluslararası pek çok şirkete ait hisse senetleri işlem görür. Şirketler sermayelerini arttırırken yatırımcılar portföylerini çeşitlendirebilir. Avrupa’nın en önemli finansal merkezlerinden biri olan Brüksel borsasının düzenleme ve denetleme çalışmaları Belçika Finansal Piyasalar ve Hizmetler Kurumu (FSMA) tarafından gerçekleştirilir.

Lizbon Borsası

PSI20 kısa kodu ile Portekiz’in başkentinde 1769 yılında kurulan Lizbon Borsası, 2002 yılından itibaren Euronext Lisbon olarak faaliyetlerine devam eder. Lizbon borsasının düzen ve denetiminden sorumlu kurum, Portekiz Sermaye Piyasası Kurumu (CMVM)’dir. Hisse senetlerine ek olarak varant, bono ve benzeri finansal varlıklar Lizbon borsasında işlem görür. Borsanın hafta içi her gün açık olduğu saat aralığı 10.00 ile 18.30’dur. Sürekli müzayede ile çalışılan Lizbon Borsası’nda öne çıkan hisse senetlerinden bazıları SANT (Banco Santander SA Hissesi) , BCP (Banco Comercial Portugues SA Hissesi) ve IBS (Ibersol Hissesi)’dir. Endeksi PSI 20 (Portuguese Stock Index 20)’dir. Yani, borsadaki işlem gören hisse senetlerinin performansı izlenirken Portekiz’in en büyük 20 şirketinin performansı baz alınır.

 

Siz de uluslararası piyasalarda Gedik Yatırım'ın 30 yılı aşkın sektör tecrübesiyle işlemlere başlamak için görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilir; yurt dışı borsalar, eurobond, Londra Metal Borsası (LME) ve Forex ürünlerinde haftanın 5 günü 24 saat boyunca yatırım yapabilirsiniz.

Gedik Yatırım'da uluslararası piyasa işlemleri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı ziyaret edin, formu doldurun, sizi arayalım.

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar