PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

BofA Nedir?

BofA Nedir?

Yayınlanma Tarihi: 08.04.2024

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük bankalarından biri ve küresel çapta da güçlü bir şirket olan BofA finans ekosisteminde sıkça adı duyulan isimler arasında yer alır. Bireylere, küçük ve orta ölçekli işletmelere, büyük şirketlere ve hükümetlere tam bir bankacılık, yatırım yönetimi ve diğer finansal ve risk yönetimi ürünleri ve hizmetleri yelpazesi sunan dünyanın önde gelen finans kurumlarından biridir. Şirketin merkezi ABD’de olmakla birlikte dünya çapında 66 ülkede 400'den fazla lokasyonu bulunmaktadır. Bu şirketin ana rakipleri Citigroup, JPMorgan Chase ve Wells Fargo'dur. Bu yazımızda kısaltılmışı BofA olan Bank of America nedir ve ne iş yapar detaylarıyla araştırdık.

bofa

Borsada BofA Nedir?

Bank Of America’nın geliri 31 Aralık 2023’te sona eren on iki aylık dönemde, bir önceki yıla göre %49,42 artış göstererek 171,912 milyar dolar oldu. BofA’nın müşteri portföyünde yaklaşık olarak 69 milyon tüketici ve küçük işletme bulunuyor. Şirket 3,800 perakende finans merkezi, yaklaşık 15,000 ATM ile hizmet veriyor ve 57 milyona yakın onaylı dijital kullanıcıya sahip. BofA Amerika Birleşik Devletleri tüm eyaletleri ve 35'ten fazla ülkede operasyonlar aracılığıyla müşterilere hizmet veriyor.

 

Bank of America Corporation hisseleri New York Menkul Kıymetler Borsası'nda (NYSE: BAC) listelenir. Yatırımcıların ismini sıkça duymasının nedeni temelde borsada BofA nedir sorusunun yanıtıyla da bağlantılıdır. BofA, güçlü bir finans kuruluşu olmasının yanı sıra sektörün efsane ismi Warren Buffet’ın yönettiği hisse senedi portföyünün de ana holdingidir. 2023 yılının son ayında FED’in faiz oranlarını tarihsel olarak normal seviyeye yükseltmesinin etkisi ile en yüksek net faiz gelirine sahip olan kuruluşlar arasında yer alır.

BofA’yı Kim Kurdu?

Bank of America’nın kurucusu Amadeo Giannini’dir. Göçmenlerin yerleşik bankalar tarafından ihmal edildiğini düşünen Giannini eyaletteki İtalyan göçmenlerin sayısının artmasıyla başta küçük yatırımcılara olmak üzere 3000 hisse senedi satarak sermaye topladı. Bankayı kurduktan sonra alışılmadık uygulamaları ile finans tarihine yeni bir yön veren Giannini, kapı kapı dolaşarak potansiyel müşteri bulmak, bankayı tanıtmak ve finansal güvenlik ile temel bankacılık ilkeleri konusunda insanları eğitmek gibi bir yaklaşıma öncülük etti. Bu yeni strateji günümüzün finansal okuryazarlığı için önemli bir başlangıçtır.

 

Banka, herkesin hesap açmasına ve işçilerin 25 dolar gibi küçük rakamlarla kredi alabilmesine olanak sağladı. Böylece krediye erişim demokratikleşti. 1906 depreminden sonra San Francisco’nun toparlanmasında da büyük rol oynayan banka halkın güvenini kazanarak güçlendi. 1909 yılında Washington Eyalet Yasama Meclisi’nce değiştirilen bankacılık düzenlemeleri yürürlüğe girince, Giannini Kaliforniya genelinde daha küçük şubelere açılma fırsatını değerlendirmeye başladı. Çeşitli yerel bankaları satın alarak 1918 yılında 24 Bank of Italy şubesine ulaşan banka, çeşitliliğe ve kadın girişimcilere önem verilen uygulamalarla güçlenen Los Angeles merkezli Bank of America ile görüşmelere başladı. Her iki kuruluşun da güçlü yapıları vardı ve bu güçler Kasım 1929’da “Bank of America” ismi altında bir araya getirildi.

BofA Ne İş Yapar?

Bank of America’nın bireysel ve kurumsal bankacılık hizmetlerinin yanı sıra yaptığı işlerden bazılarını şöyle sıralamak mümkün:

  • Küçük girişimciler ve cirosu 5 milyon doların altında olan şirketler için bankacılık, kredi, nakit yönetimi ve ticari hizmetler sağlar. Özel çözümler ve yenilikçi dijital araçların yanı sıra yerel bazlı uzmanların desteği ile bu girişimlerin güçlenmesine ön ayak olur.
  • Geliri 5 milyon ila 50 milyon dolar arasında olan ABD şirketlerine kredi, hazine, ticaret, döviz, ekipman finansmanı ve ticari hizmetlere yönelik danışmanlık ve bankacılık hizmetleri sağlar.
  • Tüm büyük sektörlerde geliri 50 milyon ila 2 milyar dolar arasında olan orta piyasa şirketlerine hazine, borç verme, leasing, danışmanlık ve borç ve öz sermaye aracılık hizmetleri verir.
  • Dünyanın dört bir yanındaki ve tüm büyük sektörlerdeki müşterilerine hazine hizmetleri, borç verme, leasing, danışmanlık verir. Bununla birlikte şirketlere borç ve öz sermaye aracılık yüklenimlerine yönelik çözümler sunar. Gelirleri 2 milyar doları aşan kurumsal müşterilere, finansal kurumlara ve devlet kurumlarına hizmet verir.
  • Varlık yöneticileri, hedge fonları, emeklilik ve sigorta, şirketler, hükümetler ve diğer finansal kuruluşlardan oluşan müşterilerine dünya çapında borç, hisse senedi, emtia ve döviz piyasalarında hizmet sağlar.
  • 700'den fazla profesyonelden oluşan ödüllü araştırma organizasyonu sayesinde müşterilerinin yatırım kararlarına yardımcı olabilecek öncü raporlar yayımlar. Bu raporlar haftalık ekonomi ve piyasa güncellemelerinden zor toplumsal sorunların ve makro iş eğilimlerinin analizine kadar geniş bir içeriğe sahiptir. Araştırmalar yeni yatırımcıların BofA nedir borsa içindeki önemi ne kadardır gibi sorularına da yanıt bulan bilgilendirici raporlardır.

BofA (Bank of America) Nasıl Çalışır?

Bank of America, sorumlu büyümeyi teşvik ederek müşterileri, toplumları ve hissedarları için hizmet sunmak için çalışan yönetim ekibi tarafından yönlendirilir. Banka müşterilerine finansal açıdan küresel çapta çözümler sunar. Piyasa oluşturma ve yatırım bankacılığı platformlarından birine sahip olan BofA ABD Fortune 1000 şirketlerinin %95’i ve Global Fortune 500 şirketlerinin %73’ü ile çalışır. Bu şirketler haricinde 3 milyondan fazla küçük işletme ve 68 milyondan fazla tüketiciyle iletişim hâlindedir. BofA’nın çalışma temelini güçlü yerel ilişkileri ve dünya çapındaki bağlantıları oluşturur.

BofA Robotu Nedir?

BofA robotu, Bank of America'nın borsada algoritmalarla çalışan, otomatik işlemler gerçekleştiren ve yatırımcılar arasında hem övgü hem de eleştiri konusu olan yapay zeka tabanlı sistemidir. Borsada düşüş yaşandığı dönemlerde BofA’nın otomatik satışları yatırımcılar tarafında panik ve endişe kaynağı olur. Bu özellikle robotun borsadaki dalgalanmaları negatif yönde etkilediği yönünde oluşan algı nedeniyledir.

 

Öte yandan yatırımcılar hisse senedi seçiminde BofA robotunu bir rehber olarak kullanır. Robotun işlem verileri yatırımcıya farklı bakış açıları sunarak bilinçli karar vermeleri için yardımcı olur. Borsa psikolojisinin etkileri açısından tartışılan robot kullanımı bir grup yatırımcı tarafından verimli ve objektif olduğu için sıkça tercih edilmektedir.

BofA Hisse Alırsa Ne Olur?

BofA, milyonlarca yatırımcının alım-satım işlemlerini yönlendiren, Borsa İstanbul'un (BIST) dev yatırımcıları arasında yer alır. Günlük milyonlarca liralık alışverişleriyle borsada iz bırakan BofA’nın işlemlerini gün gün takip ederek yatırım stratejileri üzerine fikir edinmek mümkündür. Gedik Yatırım’ın uzmanları tarafından hazırlanan analiz ve raporlar sayfası üzerinden BofA’yı takip edebilirsiniz.

 

BofA’nın hisse alımı piyasadaki trendlerin ne yönde olduğunu da gösterir. Kuruluşun yoğunlaştığı hisselerin takibi sektörel ve şirket bazında analiz avantajı sağlar. Yatırım stratejisini inceleyerek kişisel yatırımcıların yeni fikirler edinmesi söz konusu olur. BofA’nın hangi kriterlere göre hisse seçimi yaptığına dair bilgiler, göze aldığı risklerin de anlaşılmasını sağlar. Böylelikle yatırımcı kendi hisselerini bilinçli bir şekilde yönetmeye başlayabilir. Kuruluşun işlem hacmi ve yoğunlaştığı hisseler piyasanın genel gidişatı hakkında da önemli bilgiler verdiği için BofA’nın sürekli takibi önemlidir.

BofA Aldığı Hisseleri Ne Zaman Satar?

Bank of America aldığı hisselerin satışlarını borsanın çalışma günleri ve saatleri içinde gerçekleştirir. Bununla birlikte kimi zaman borsanın çalışmadığı zamanlarda kuruluşun stratejisine göre hangi kararı vereceğine dair çeşitli spekülasyonlar ve haberleri okumak da mümkündür. Ancak işlemin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bir sonraki borsa gününde BofA’nın hareketiyle netleşir.

BofA Satamadığı Fazla Hisseleri Ne Yapar?

Milyonlarca müşterisi için finansal piyasalarda aracılık hizmeti sunan BofA’nın işlem hacmi global piyasa ve Borsa İstanbul’daki yabancı alımların izlendiği en önemli göstergeler arasında yer alır. BofA’nın Türkiye’de satın aldığı ve satamadığı hisseleri yakın zamana dek iki gün içinde elden çıkarma veya virman yapma mecburiyeti vardı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 25 Ocak 2024 tarihinde yayımladığı 2024-6 numaralı bülten ile BofA’nın faaliyetlerine onay verdi. Dolayısıyla ilgili gün itibarı ile BofA satamadığı hisseleri elde tutabilmeye başladı.

 

BofA’nın stratejisi hakkında detaylı bilgi edinmek, yabancı piyasalardan özellikle Amerikan Borsası'ndan hisse almak için önemlidir. Yatırımınızı yönlendirirken güçlü stratejileri güncel bilgilerle desteklemeniz veya farklı bir disiplinle yönlendirmeniz gerekir. Gedik Yatırım, çeyrek asrı aşkın deneyimi ve avantajları ile her zaman hizmetinizde. Şubeye gitmenize gerek olmadan dakikalar içinde bir yatırım hesabı açmak için tıklayın.

 

 

Kaynakça

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar