PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Amerikan Borsasından Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Amerikan Borsasından Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Yayınlanma Tarihi: 15.03.2024


ABD borsasının toplam piyasa değeri 1 Ocak 2024 itibarı ile 50,8 trilyon dolar olarak açıklandı. Piyasa değeri hesaplamasında New York Menkul Kıymetler Borsası, NASDAQ ve OTCQX U.S. piyasasında listelenen tüm halka açık şirketlerin toplam değeri kullanıldı. Bu değer 2010 yılından 2023’e kadar %236,7 artış gösterdi. İştah açıcı rakamlarıyla döviz kurlarının getireceği ekstra kârı göz önünde bulunduran kişilerin Amerikan borsasından hisse nasıl alınır sorusunu araştırmaları çok doğal. Bununla birlikte sistemin doğası gereği ne kadar kâr ihtimali varsa o kadar risk de içerdiğini akıldan çıkarmamak önemli.

amerikan borsası

Yatırımınızı değerlendirirken farklı finansal enstrümanlardan oluşan bir portföy yaparak riski dağıtabilirsiniz. Bu finansal enstrümanlar içine yurt dışı borsaları da eklenebilir. Şimdi bu işlemleri nasıl yapabileceğinize bakalım.

Amerikan Borsasına Nasıl Yatırım Yapılır?

Amerikan borsasına nasıl yatırım yapmak için öncelikle güvenilir bir aracı finansal kuruluş üzerinden yatırım hesabı açmanız gerekir. Gedik Yatırım Hızlı Hesap uygulaması ile dilediğiniz yerden, görüntülü görüşme ile yatırım hesabınızı kolayca açabilirsiniz.

Belirlediğiniz tutarı hesabınıza yatırdıktan sonra tercih ettiğiniz senetleri almaya başlayabilirsiniz. Gedik Yatırım uluslararası piyasalar hizmeti sayesinde, UPTrader ile yurt dışı borsalarda hisse senedi, vadeli ürün, opsiyon ve nicelerine tek tuşla kolayca ulaşarak yatırım yapabilirsiniz.

Pratik şekilde gerçekleştireceğiniz işlemlerden önce piyasa hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız önem taşır. Yasal düzenlemelerle döviz kuru ile ilgili güncel bilgilerin takibini de yapmanız önemlidir. Dolayısıyla alım satım işlemlerinizden önce döviz kurları, yasal düzenlemeleri kontrol edip uzmanlardan destek alarak başarılı bir yatırım stratejisi oluşturmanız avantaj sağlar. Gedik Yatırım’da hesap açarak yatırım danışmanlığı hizmetimizden de yararlanabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Amerikan Borsasından Hisse Nereden Alınır?

Amerikan borsasına yatırım yapmak için hesabınızı açtınız, gerekli nakit akışını gerçekleştirdiniz. Şimdi sıra hisse almaya geldi ise Amerika Birleşik Devletleri’ndeki popüler borsalardan satın alım yapabilirsiniz. ABD’deki popüler borsalar arasında New York Borsası (NYSE) ve NASDAQ bulunur. Bu iki borsanın da yer aldığı Dünyanın En Büyük Borsaları ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Amerikan Borsasından Hisse Nasıl Alınır?

Amerikan borsasından nasıl hisse alınır sorusunun yanıtı için aşağıdaki adımları takip etmek mümkün:

 • Öncelikle bir yatırım hesabınız olması gerektiğini unutmayın.
 • Hesabınıza yatırım yapmak istediğiniz tutarı transfer edin.
 • UPTrader ile yurt dışı piyasalarda EURUSD, GBPUSD, USDJPY, Dolar Endeksi, Altın, Petrol, Bakır, Doğalgaz, Dow Jones, NAsdaq, S&P, DAX, Buğday, Mısır gibi farklı ürünlere de yatırım yapabilirsiniz.
 • Hisse hareketlerini, trendlerle hacimleri kontrol ederek bir strateji oluşturabilir, Amerikan borsasından hangi hisse alınır karar verebilirsiniz.
 • İstediğiniz hissenin adını veya kodunu arama satırına yazıp aramayı gerçekleştirdikten sonra hisseyi satın alabilirsiniz.

Amerikan Borsasından Hisse Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerikan borsasından hisse senedi nasıl alınır ve bu konuda dikkat edilmesi gereken kriterler nelerdir, maddeleriyle açıklamak mümkün.

 • Düzenleme - Denetim: Seçtiğiniz aracı kurumun, ilgili finansal otoriteler tarafından düzenli olarak denetlenerek faaliyetlerinin belli regülasyonlar çerçevesinde yürütülmesi önemlidir.

 • Komisyon Ücretleri: Komisyon ücretleri kârlılığı doğrudan etkiler. Yabancı borsalara girerken aracı kurumunuz sizden bir giriş ücreti talep edebilir. Totalde aracı kuruma ne kadar ödeyeceğinizi ve her işlemde bu miktarın ne olacağını bilmeniz önemlidir.

 • Kullanıcı Dostu Platform: Pratik bir işlem arayüzü, deneyiminizi optimize eder.

NASDAQ’tan Nasıl Hisse Alınır?

Teknoloji devi firmaların yoğunlukta olduğu Nasdaq’tan hisse senedi almak teknik olarak zor olmasa da kazanç sağlamak için araştırmaya ihtiyaç vardır. Yatırım yapmadan önce kendinizi geliştirmeniz ve riskleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Satın alımlarda şu adımları izleyebilirsiniz:

 

 1. Aracı Kurum Seçimi: Komisyon oranlarını, işlem platformunun kullanım kolaylığını karşılaştırarak ve sektör deneyim ve uzmanlığını araştırarak size en uygun aracı kurumu seçebilirsiniz. 

 2. Hesap Açma: Bu noktada kimlik ve adres bilgilerinizi doğru şekilde iletmeniz önemlidir. Ayrıca uzmanların profilinizi belirlemesi için risk toleransınız hakkında da bilgilendirme yapmanız gerekir.

 3. Fon Transferi: Yatırım yapmak istediğiniz tutarı hesabınıza transfer edin. Farklı para birimlerini kullanacaksanız döviz kurlarını göz önünde bulundurmanız önem taşır.

 4. Aracı Kurum Koşulları: Bazı aracı kuruluşlar NASDAQ gibi büyük borsalara girişte minimum alt tutar belirlemesi yapar. Seçtiğiniz kuruluşun böyle bir kriteri olup olmadığına göre yatıracağınız hissenin tutarını belirleyebilirsiniz.

 5. Hisse Senedi Seçimi: Şirketleri ve sektörleri araştırın. Temel ve teknik analizlerle kârlılık ve risk dengesini netleştirebilirsiniz.

 6. Alım Emri Verme: Lot büyüklüğünü ve işlem türünü belirledikten sonra almak istediğiniz hisse senedi için alım emri verebilirsiniz. Daha sonra emirleri takip ederek işlem sonuçlarını kontrol edebilirsiniz.

 

Yabancı borsalarda alım satım yapmak, döviz kuru ve piyasalarla ilgili spesifik kriterlerin de takibini gerektirir. Birikiminizi kazanca dönüştürmek için ABD borsası gibi piyasalara giriş yapmayı düşünüyor ancak detaylı bilgi sahibi olmadığınız için adım atamıyorsanız, Gedik Yatırım’ın çeyrek asrı aşkın deneyimli ekibine güvenebilirsiniz. Görüntülü görüşme ile şubeye gitmeden dakikalar içinde yatırım hesabınızı açın.

 

Kaynakça

https://siblisresearch.com/data/us-stock-market-value

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar