PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Rüçhan Hakkı

Rüçhan Hakkı

Bir anonim şirketin sermaye artırımında, mevcut hissedarların ellerindeki hisse senetleri oranında yeni hisse satın alma hakkını ifade eder.


Rüçhan Hakkı Nedir?

Şirketler, finansal ihtiyaçlarını gidermek, borçlarını ödemek, yeni yatırımlar yapmak veya mali yapısını daha sağlam hale getirmek için sermayesini artırma kararı alabilir. Bedelli sermaye artırımı söz konusu olduğunda, mevcut hissedarların rüçhan hakları bulunmaktadır. Bu haklar sayesinde, mevcut hissedarlar şirketin yeni çıkaracağı hisse senetlerini ilk ve öncelikli bir şekilde satın alma fırsatına sahiptirler.

Rüçhan hakkı, mevcut hissedarlara yeni çıkarılacak hisselerden öncelikli ve orantılı olarak alma hakkıdır. Bu hak, hissedarların şirketteki oy haklarının azalmasını önler.

Rüçhan Hakkı Pazarı Nedir?

Bedelli hisse artırımı da olarak bilinir. Hisse senetleri borsada işlem gören şirketin nakdi sermaye artırmak amacıyla belirlediği bir uygulama süresi içinde  hisse senedi alım kuponlarının alınıp satılabileceği bir piyasadır.

Rüçhan Hakkının Kullanılmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rüçhan hakkını kullanmayan yatırımcılar, rüçhanlarını vade sonuna kadar satmazsa eğer zarara uğrar.


Bu hak borsada işlem görerek de satılabilir.


Rüçhan Hakkının Matematiksel Örneği:

1000 adet hissenizin olduğunu ve hissedarı olduğunuz şirketin %50 sermaye artırımı yaptığını düşünelim. Bu durumda 1 adet hisse için 0,50 hisse alma hakkınız oluşacaktır.

Bu durumda;

Rüçhan hakkı kullandırma fiyatının 1 TL olması durumunda;
      

  • 1000 rüçhan hakkınız olur ve bu haklar 0,5 hisseye tekabül eder.
  • 1000*0,5=500 adet hisse eder.
  • Nominal hisse başı 1 TL’den 500 TL ödeyerek 500 adet yeni hisse alabilirsiniz. Böylece elinizde 1000 + 500 = 1500 adet hisse olur.