PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

için bulunan sonuç sayısı :

Nakit Akışı

Paranın finans, iş ve proje gibi alanlardaki hareketine verilen ad olarak tanımlanır. Bu yatırım araçları terimi, bir kurumun durumunu ve değerini ölçümlerken de kullanılır.


Nakit Piyasalar

Finansal varlıkların anında teslim prensibi ve piyasa fiyatı üzerinden el değiştirdiği piyasa ortamı için kullanılmaktadır. "Nakit piyasa" olarak da bilinmektedir. Forward ve futures gibi vadeli işlem piyasalarının aksine spot piyasalarda çok kısa sürede ödeme ve fiziksel teslim gerçekleşmektedir.


NASDAQ

NASDAQ, Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Otomatik Teklifler Birliği'nin kısaltmasıdır. Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Birliği (NASD) tarafından geliştirilmiştir ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından izlenir. Dünya çapında elektronik menkul kıymet alım satımını yöneten bir Amerikan borsasıdır. 


Net Pozisyon

Bir paritedeki alış pozisyonları toplamından satış pozisyonları toplamının çıkarılmasıyla elde edilen farka denir.


NFA (National Futures Association)

ABD'de bulunan bağımsız bir piyasa denetleme kurumudur. Amerika Birleşik Devletleri'nde şirketler NFA'ya kaydolmalıdır. Ülkelerinde denetim sistemi olmayan bazı aracı kuruluşlar da  bu kuruma kayıt yaptırıp denetlenebilir.


Nitelikli Yatırımcı

Nakit mevduatlarının ve sahip olduğu sermaye piyasası araçlarının da dahil olduğu finansal varlıkları toplamı 1.000.000 Türk Lirası tutarını aşan yatırımcılar Nitelikli Yatırımcı olarak tanımlanabilir.


Nominal Değer

(Par Value, Face Value), menkul kıymetlerin nominal değerleriyle aynı olan piyasa fiyatı için kullanılır.

Eurobondlar ihraç edilirken belirli bir birim değer karşılığında ihraç edilmektedir. Bu değer karşılığı ürünün vade sonundaki getirisi ve vade sonuna kadar olan süreçte kupon ödemelerinin yapılacağı büyüklüğü temsil eder.

İlginizi Çekebilir!

Nakit Akışı

NASDAQ