PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Yabancı Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Yabancı Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Yayınlanma Tarihi: 20.02.2024


Bu yazımızda yatırımını değerlendirirken gelirini artırmak isteyenlerin sıkça sorduğu yabancı hisse nasıl alınır ve nasıl kazanç sağlanır sorularını yanıtladık. Ayrıca yabancı hisse senedi almak için seçeceğiniz kurumlarda olması gereken özellikleri, hisse alım satımındaki detayları ve dikkat edilmesi gereken tüm konuları sizler için özetledik.

Yabancı Hisse Senedi Nereden Alınır?

Yabancı hisse senedi alım satım işlemlerini yapmanız için bu piyasalarda kullanacağınız bir yatırım hesabınızın olması gerekir. Bu hesabı aracı kurumlar ve bankalar üzerinden açabilirsiniz. Hisse senedi işlemlerinin sağlıklı şekilde yapılması için güvenilir bir aracı kurum seçmeniz önemlidir. Güvenilir aracı kurumların bazı ortak kriterlere sahip olması gerekir. Bu kriterlerden en önemlisi aracı kurumun faaliyet gösterdiği ülkedeki lisanslara sahip olmasıdır. Ayrıca kurumun ilgili finansal düzenlemeleri gerçekleştirebilmesi için gerekli yasal mevzuatları tamamlamış olması gerekir. Türkiye’de aracı kurumların faaliyetleri Sermaye Piyasaları Kurumu (SPK) tarafından düzenlenir.

up

Yabancı hisse senedi alım satımı işlemleri yapacağınız aracı kurumun mali açıdan sağlam ve istikrarlı bir yapıya sahip olması da önemlidir. Bunun için ilgilendiğiniz aracı kurumun finansal tablolarını analiz edebilirsiniz. Kurumların teknolojik altyapısının kullanıcı dostu ve güvenilir olması da işlemlerin kolaylığı açısından gerekli bir başka kriterdir. İşlem hızı, erişim kolaylığı, grafik ve analiz araçları gibi unsurları tercih kararında önemli rol oynar. İşlem yaparken ödeyeceğiniz komisyon oranları ve diğer ücretleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Aracı kurumu seçerken ücretlerini gözden geçirerek alternatiflerle karşılaştırabilirsiniz. Bununla birlikte kurumların müşteri hizmetlerinin hızlı, kaliteli ve çözüm odaklı olması birçok açıdan avantaj sağlar. Tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak yabancı hisse senedi alacağınız aracı kurumu daha kolay seçebilirsiniz.

 

Hızlı Hesap uygulaması ile şubeye gitmeden hesabınızı kolayca açabilir, Gedik Yatırım'da Avrupa ve ABD dahil olmak üzere toplam 15 ülkenin borsasında kolayca işlem yapabilirsiniz.

Amerikan Hisseleri Nereden Alınır?

Türkiye’de yaşayan yatırımcılar farklı ülkelerin borsalarından hisse senedi almak için hesap açabilirler. Yabancı hisse senedi alım satımında sıkça tercih edilen borsalardan biri Amerikan borsasıdır. Amerika finans piyasasında NYSE ve NASDAQ olarak isimlendirilen iki borsa bulunur. Farklı sektörlerdeki birçok şirketin hisselerine bu iki borsa üzerinden ulaşmak mümkündür.

Tüm dünya borsalarına ilişkin detaylı bilgi için ise Dünya Borsaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yurt Dışı Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yurt dışı hisse senedi yatırımları yerel olanlara kıyasla daha karmaşık ve riskli olabilir. Bu nedenle yatırım yapmadan önce detaylı araştırma yapmanız ve riskleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Yurtdışı hisse nereden alınır ve nelere dikkat etmek gerekir, sizin için başlıklar hâlinde özetledik.

ydb

 

Piyasaya Giriş

Yurt dışı borsalar bulunduğunuz ülkeden farklı saatlerde işlem yapmanızı gerektirebilir. Ayrıca kuralları da yerel piyasalardan farklı şekilde olabilir. Bu nedenle işlem yapmayı düşündüğünüz borsanın işleyişini ve kurallarını iyi öğrenmeniz gerekir. Ayrıca borsanın aktif olduğu saatlerin sizin için uygun olup olmadığını da kontrol etmeniz önemlidir.

 

Yurt dışı borsalarda işlem yapmaya başlamadan önce ilgili borsanın hesap türleri ve komisyon oranları hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekir. Yurtdışı borsaların farklı vergilendirme kurallarını öğrenerek yatırımınızın vergisel yükünü hesapladıktan sonra piyasaya giriş için adım atabilirsiniz. Yurt dışı hisse senedi gelirlerinin vergilendirilmesi ile ilgili detaylı bilgi için yazımıza mutlaka göz atın.

 

Şirket Seçimi

Yurt dışı hisse senedi alırken şirketin finansal durumunu ve gelecek potansiyelini iyi analiz etmeniz önemlidir. Bunu şirketin finansal tablolarını inceleyerek araştırma raporlarını okuyarak ve uzman görüşlerine başvurarak yapabilirsiniz. Bununla birlikte farklı bir ülkeye yatırım yaptığınız için şirketin faaliyet gösterdiği sektörün, ülke için ekonomik önemini, taşıdığı riskleri ve potansiyellerini de araştırmanız önemlidir. Bu araştırmayı yaparken şirketin yönetim kurulu ve üst düzey yöneticileri hakkında bilgi edinmeniz de faydalı olabilir.

Yurt dışı piyasalara yönelik Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Bölümlerimizin kapsamlı çalışmaları sonucunda hazırladığı raporlarımıza ulaşmak için tıklayın.

 

Ek Riskler

Yatırımınızı yabancı finansal enstrümanlarla değerlendirmek için döviz kurunun avantajlarını da göz önünde bulundurmanız önemlidir. Döviz kuru riski beklenmeyen maliyetlere yol açabilir. Döviz kuru dalgalanmalarından minimum şekilde etkilenmek ve yatırımınızın değerini düşürmemek için en doğru zamanı belirlemeniz gerekir. Farklı bir ülkedeki şirketlere yatırım yaparken politik riskleri de göz önünde bulundurmanız önem taşır. Yatırım yapacağınız şirketin faaliyet gösterdiği ülkedeki politik gelişmeler yatırımınızı etkileyebilir. Bu nedenle küresel çapta ekonomik ve politik gelişmeleri takip ederek sizin için en doğru zamanda yatırımınızı yapabilirsiniz.

 

Yerli ve yabancı hisse senedi alım - satım işlemleri için aracı kurum seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta size uyum sağlayabilen, risk toleransınızı bilen ve buna göre hareket etmenizi sağlayan bir kuruluşla çalışmaktır. Kurumu seçerken sunulan hizmet kalitesi, işlem platformlarının kullanım kolaylığı, müşteri desteği ve güvenilirlik gibi birçok kriterin yanı sıra deneyim de çok önemlidir. Gedik Yatırım güçlü teknolojik altyapısı, uzman kadrosunun yanı sıra çeyrek asrı aşkın tecrübesi ile yurt içi ve yurt dışı yatırımlarınızda fark yaratmanızı sağlayacak ideal yol arkadaşınızdır. Siz de finansal yolculuğunuzu Gedik Yatırım’ın tecrübeli ekibi ile birlikte ilerletmek için yatırım hesabınızı şimdi açın!

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar