PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Tesla Hissesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Yayınlanma Tarihi: 12.02.2024


Dünyanın en değerli ve yenilikçi şirketlerinden biri olan Tesla’nın finansal tarihi dik yükseliş ve düşüşlerle dolu. Şirketin başarı öyküsü ise yaygın popülaritesini koruyor. Tesla, ondan daha tecrübeli teknoloji firmalarının yapamadığını yaptı: Kaliteli bir elektrikli araç üretti. İlk günlerinde finansal genişleme için büyük ölçüde borca güvenen Tesla kurulduğu zamandan itibaren ağır makinelere, üretim alanına ve verimliliğine yatırım yaptı. Bu nedenle yıllarca kâr elde edemedi. Şimdi ise sabırla yürüttüğü uzun vadeli stratejisinin meyvelerini topluyor. 2021 yılı sonunda şirketin birikmiş kazançları 331 milyon doları buldu.

tesla

 

Tesla’nın kuruluşundan bu yana elde ettiği başarılar ve atılımlar şirketin değerini büyük ölçüde artırıyor. Bununla birlikte makroekonomik boyuttaki finansal dalgalanmaları borsadaki hisse senetlerinde de paralel hareketler yaratıyor. Birikiminizi bu hisseye yatırım yaparak değerlendirmek için öncelikle Tesla hissesinin nasıl alındığını bilmeniz önem taşıyor. Bu yazımızda Tesla hisse senedi ile ilgili detaylara yer vereceğiz.

Tesla Hisse Senedi Nedir?

Tesla hisse senedi Amerikan Borsası’nda TSLA koduyla işlem gören kağıtlar bütünüdür. Hisse senediyle ilgili detaylı bilgileri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

 

Anahtar Veri

Değer

Borsa

NASDAQ-GS

Sektör

Consumer Discretionary (İsteğe bağlı tüketici)

Endüstri

Oto İmalatı

1 Yıllık Hedefi

$222.00

52 Haftalık En yüksek/düşük

$299.29/$152.37

Piyasa Değeri

614,075,363,868

F/K Oranı

43.78

İleri F/K 1 Yıl

70.94

Hisse Başına Kazanç (EPS)

$4.31

Yıllık Temettü

Yok

Eski Temettü Tarihi

Yok

Temettü Ödeme Tarihi

Yok

Cari Getiri

Yok

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Tesla hissesi almak için öncelikle bir yatırım hesabınızın olması gerekir. Hala bir Yatırım hesabınız yoksa Gedik Yatırım’ın çeyrek asrı aşkın tecrübesinden faydalanarak hesap açmak için tıklayın! Hesabınızı açtıktan sonra yatırım yapmayı düşündüğünüz tutarı hesabınıza yükleyerek UP Trader ile işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Tesla hissesini satın almadan önce şirketin temel ve teorik analizleri ile ilgili bilgi sahibi olmanız önemlidir. Bunun yanı sıra satın alacağınız hisse dövize endeksli olduğu için TL ile USD arasındaki kura da dikkat etmeniz gerekir. Borsaya yatırım yapma konusunda detaylı bilginiz yok ise veya ilk kez bir hisseye yatırım yapacaksanız Gedik Yatırım’ın kişiye özel yatırım temsilcilerinden bilgi alabilirsiniz.

Tesla Hissesi İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tesla Amerika merkezli bir firmadır, dolayısıyla ABD borsasına kayıtlıdır. Firma Amerika Birleşik Devletleri’nde teknoloji liderlerinin de yer aldığı NASDAQ borsasındadır. Dolayısıyla Tesla hisseleriyle işlem yapmak için aracı kurumunuz veya bankanız üzerinden NASDAQ borsasına girebiliyor olmanız gerekir. UP Trader ile Tesla ve yatırım yapmak istediğiniz diğer hisselerle işlem yapabilirsiniz.

 

NASDAQ’ın da içinde yer aldığı dünyanın en büyük borsaları ile ilgili detaylı bilgi almak için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

 

UP Trader'da hisse senedinin günlük, haftalık, aylık veya daha uzun dönemlerdeki hareket ortalamalarını görebilirsiniz. Bu ortalamaların yanı sıra hisse senedinin anlık olarak ne kadar olduğunu ve trendinin yönünü de görmeniz mümkün. Hisseyi satın almadan önce hem trendin yönünü ve hissenin fiyatını hem de döviz kurlarını göz önünde bulundurarak analiz yapmanızı öneririz. Birikimlerinizi yurt dışı borsalarda değerlendirmek istiyor ama bununla ilgili detaylı bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız; birebir yatırımcı temsilcilerimiz ile tanışmak için Hızlı Hesap mobil uygulamamızı şimdi indirin!

 

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar