PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

S&P 500 Nedir? Hissesi Nasıl Alınır?

S&P 500 Nedir? Hissesi Nasıl Alınır?

Yayınlanma Tarihi: 09.01.2024

S&P 500 Nedir?

S&P 500 kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor's şirketi tarafından oluşturulan, genel olarak piyasa değeri en yüksek 500 ABD şirketinin listelendiği bir borsa endeksidir. Yatırımcılar ve ekonomistler için önemli bir metrik olan bu endeks, ABD ekonomisinin gücünü ve ekonomi ile ilgili beklentileri göstermesi açısından önemli bir sinyaldir.

sp

S&P 500 Tarihi

S&P 500, başlangıç tarihi olan 1923 yılında 233 adet şirketin hisse senetlerinden oluşuyor ve haftalık olarak hesaplanıyordu. 1926 yılına gelindiğinde 90 adet hisse daha eklenerek günlük olarak hesaplanıp yayınlanan bir endeks haline geldi. Yıllar geçtikçe genişlemeye devam eden endeks, 4 Mart 1957'de S&P 500 adı ile işlem görmeye başladı.

S&P 500 Hissesi Nasıl Alınır?

S&P 500 endeksinde Apple, Amazon, Microsoft, Nvidia, JP Morgan, Adobe, Netflix gibi birçok hisse işlem görüyor. Bu hisseler veya bunlara bağlı yatırım fonları (ETF'ler) UPTrader platformumuz üzerinden alınabilir.

S&P 500 Hangi Hisseleri Barındırıyor?

Tim Cook'un CEO'su olduğu Apple, duayen yatırımcı Warren Buffett'ın şirketi Berkshire Hathaway, Satya Nadella yönetimindeki Microsoft ve Google, Facebook, Visa, Nvidia gibi birçok şirketi içinde barındırıyor. S&P 500 teknoloji, finans, enerji, sağlık gibi farklı sektörlerden hisseler barındırıyor.

sp 2

S&P 500 Yatırımları Karlı Mıdır?

S&P 500, her yatırım enstrümanı gibi iç ve dış ekonomik faaliyetlere bağlı olarak belirli dalgalanmalar yaşayabilir. Bununla birlikte uzun vadeli yatırımlar ve temettü yatırımı için oldukça istikrarlı bir getiri sağladığı görülüyor. Örneğin, Covid başladığında 3360 puandan 2160 puan seviyelerine kadar çekilen endeks, ardından gelen Genişlemeci Para Politikaları ile 4800 seviyelerine kadar %120'lik bir artış göstermiştir.

Aşağıdaki görselde ise S&P 500 endeksinin 1970'li yıllarda 89 puan civarında işlem görürken, 2023 sonu yaklaşırken 4790 puandan işlem gördüğünü görebiliriz. Yaklaşık 53 kat olarak düşünebileceğimiz bu yükseliş, düzenli alımlar ve temettü ödemeleri ile birlikte düşünülünce oldukça yüksek bir getiriye işaret eder.

grafik 1

SPX Nedir?

SPX, S&P 500 endeksini takip eden bir semboldür. SPX, SPX500 gibi ticker’lar ile de anılır. SPX zaman zaman opsiyon ticareti sembolü olarak da kullanılır. Farklı borsalar veya fiyat sağlayıcılarda benzer isimlendirmeler kullanılabilir.

S&P 500 Kriterleri

S&P 500 endeksi şirketlerin piyasa değeri, likitide, finansal sağlık ve sektör temsilini dikkate alarak oluşturulur. Endeks, çeşitli sektörlerden temsilciler içerir. Bu sektörler arasında teknoloji, finans, enerji, sağlık, endüstri, dayanıklı tüketim gibi birçok alan bulunur. S&P 500 aynı zamanda dinamik bir endekstir. Şirketlerin performansına göre yeni şirketler eklenebilirken iflas eden veya kötü performans gösteren şirketler de endeksten çıkarılır. Örneğin, 2023’ün aralık ayında Blackstone Group (BX) endekse dahil edilirken Bulut ve güvenlik çözümleri hizmeti sunan Lumen Technologies Mart ayında S&P 500 endeksinden çıkarıldı.


sp 3

S&P 500 Nasıl Çalışmaktadır?

S&P 500 endeksi, dahil olan şirketlerin hisselerinin fiyatlarındaki değişikliklere dayanarak hesaplanır. Bu endeks, piyasa değerine dayalı bir endeks olduğu için büyük şirketlerin performansının genel endeks üzerinde daha fazla etkisi vardır.

S&P 500 İşlemleri Hangi Saatte Gerçekleşir?

S&P 500 endeksi, New York Borsası'nda (NYSE) işlem görmektedir. NYSE'nin çalışma saatleri içinde, genellikle 09.30 ile 16.00 arasında, S&P 500 endeksi üzerinde işlem yapılabilmektedir. NYSE Türkiye saati ile 17.30 ile 00.00 arasında işlem görmektedir. Dünyanın en büyük borsaları ile ilgili daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Siz de uluslararası piyasalarda Gedik Yatırım'ın çeyrek asrı aşkın sektör tecrübesiyle işlemlere başlamak için görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilir; yurt dışı borsalar, eurobond, Londra Metal Borsası (LME) ve Forex ürünlerinde haftanın 5 günü 24 saat boyunca yatırım yapabilirsiniz.

Gedik Yatırım'da uluslararası piyasa işlemleri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı ziyaret edin, formu doldurun, sizi arayalım.

Loading

Uluslararası Piyasalar

Turgut Üstün

Uzman Yardımcısı

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar