PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

SEC Nedir? SEC Açılımı Nedir?

SEC Nedir? SEC'nin Açılımı ve Görevleri Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 13.11.2023


B
irikiminizi çoğaltmak için yatırım yapmaya karar verdiniz. Hisse senedi, VİOP, değerli metal gibi finans araçlarını kullanarak birikimleriniz değerlenmeye başladı. Şimdi coğrafi riskleri azaltmak, farklı bölgelerdeki ekonomik gelişmeleri izleyerek işlem yapmak istiyorsunuz. Diyelim ki gün içinde finansal akışı takip edemiyorsunuz. Bu nedenle farklı saat dilimlerinde faaliyet gösteren bir piyasada birikim yapmak size daha avantajlı geliyor. Kısaca “Bütün yumurtaları aynı sepete koymak” yerine diversifikasyon stratejileri kullanmak için hazırsınız. O hâlde sizi böyle alalım. Uluslararası piyasalar arasında dikkat çeken ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu hakkında detaylı bilgilerin tamamı yazımızda.

SEC Nedir?


sec

SEC açılımı U.S. Securities and Exchange Commission’dur. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olarak Türkçeleştirilen SEC Amerika’daki finans piyasalarını düzenlemek ve denetlemekle yükümlüdür. Hisse senedi, yatırım fonları ve diğer finansal araçların hareketliliğini takip eder. Böylelikle şeffaflık sağlayarak manipülasyonlardan dolandırıcılık girişimlerine kadar tüm risklerden yatırımcıları korumayı amaçlar. Ayrıca bununla birlikte SEC halka açık şirketler tarafından kamuoyuna verilen bilgilerin düzenli ve doğru olmasını sağlar. Bu bilgiler firmaların finansal durumu, faaliyet raporu ve yönetim yapısı hakkındadır. Uluslararası piyasalara yatırım yapan yatırımcılar için SEC’in önemi büyüktür. Dolayısıyla küresel sermaye piyasalarında birikim elde etmek istiyorsanız SEC hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gereklidir.

SEC Ne Zaman Kuruldu? SEC Kurucusu Kimdir?

I. Dünya Savaşı’ndan sonra büyük bir ekonomik patlama yaşandı. Bu ekonomik kriz insanların tüm belirsiz risklere rağmen denetimsiz hisse senetleri satın almalarına yol açtı ancak “Kara Salı” olarak bilinen 1929 yılının 29 Ekim’inde borsa çöktü, yatırımcılar ve bankalar sadece bir günde milyarlarca dolar kaybetti. Bu çöküş yaklaşık 5.000 bankanın kapanmasına, iflaslara, yaygın işsizliğe, ücret kesintilerine neden oldu. Kazanamayan insanlar evlerini bile kaybetti ve bu durum finans piyasalarını takip eden kişilerin bildiği “Büyük Buhran”ı ateşleyen kıvılcım oldu.

 

1932 yılında ABD Senato Bankacılık Komitesi başdanışmanı Pecora komite tarafından dava edildi. Duruşmalarda çok sayıda finansal kurumun yatırımcıları yanlış yönlendirdiği tespit edildi. Bu önemli kararı takip eden bir dizi önemli kanundan sonra Franklin D. Roosevelt, SEC’i oluşturan Menkul Kıymetler Yasası’nı imzaladı. Bu yasa menkul kıymetler endüstrisini düzenleme konusunda büyük bir destek sağladı. Ayrıca ihlal eden kişilere ve şirketlere karşı önemli cezai müeyyidelerle tedbir alındı. Roosevelt kamuoyuna SEC’in ilk başkanı Joseph P. Kennedy’i duyurduğunda bu önemli iş adamının oğlunun ilerleyen tarihlerde ABD’nin başkanı olacağını kimse bilmiyordu.

SEC Nasıl Çalışır?

 

sec2

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ülkede varlığını sürdüren menkul kıymetlerin kurallarını düzenler. Bu sayede piyasayla ilgili bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmasına olanak tanır. Adaletli kazancı ve yatırımcıları sahtekarlığa karşı korumayı teşvik eder. EDGAR olarak bilinen veri tabanı aracılığıyla yatırımcıların kayıt beyanı, finansal tablo ve diğer menkul kıymet kâğıtlarına erişim sağlar. Komisyon 5 bölüm ve 23 ofisten oluşur. Bu ofisler ve rolleri şöyledir:

 • Kurumsal Finansman: Yatırımcılara, bilinçli yatırım kararları verebilmeleri için atılması gereken finansal adımlar veya hisse senedi fiyatlarıyla ilgili bilgileri sağlar.

 • İcra: Hukuk davalarını ve idari işlemleri kovuşturarak SEC düzenlemelerinin uygulanmasından sorumludur.

 • Yatırım Yönetimi: Yatırım ile ilgili kurumların değişen sigorta ürünlerini ve federal kayıtlı danışmanlarını düzenler.

 • Ekonomik ve Risk Analizi: Ekonomi ve veri analitiğinin SEC'in temel misyonuyla uyumlu hâle gelmesini sağlar.

 • Ticaret ve Piyasalar: Adaletli, stabil ve verim getiren piyasa için standartlar oluşturarak yürütür.

SEC’in hukuki dava açma izni vardır. Bunu federal mahkemede veya idari hâkim önünde gerçekleştirebilir. Konuyla ilgili ceza davaları ise Adalet Bakanlığı bünyesindeki kolluk kuvvetlerinin yetkisindedir. Bununla birlikte SEC bu kurumlarla da yakın iş birliği içindedir. Bunun en önemli nedeni ilgili davalara kanıt sağlamak ve mahkeme işlemlerini kolaylaştırmaktır.

SEC’in Görevleri Nelerdir?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), menkul kıymetler piyasaları ve katılımcılar da dahil olmak üzere menkul kıymetler endüstrisini denetlemekten ve düzenlemekten sorumlu federal bir düzenleyici kurumdur. SEC'in temel görev ve sorumlulukları şunlardır:

 • Federal menkul kıymet yasalarının uygulanması ve menkul kıymetlerle ilgili yasa dışı faaliyetlerin yargı önüne çıkarılması.
 • Finansal piyasaların işleyişinin denetlenmesi ve dürüst ve şeffaf piyasa uygulamalarının korunması.
 • Menkul kıymet ihracı yapan şirketlerin SEC'e kaydolmalarını ve finansal durumları, işleyişleri ve iş uygulamaları hakkında detaylı bilgi sunmalarının zorunlu kılınması.
 • Yatırımcıların korunması, güvenilir bilgilere erişim sağlanması ve yatırım profesyonellerinin etik standartlara uymalarının teşvik edilmesi.
 • Menkul kıymet endüstrisine yönelik kurallar ve düzenlemelerin oluşturulması ve uygulanması.
 • Yatırım fonları, borsa yatırım fonları, diğer yatırım şirketlerinin faaliyetlerinin denetlenmesi ve yatırımcıların çıkarlarının korunması.
 • Şirketlerin kurumsal yönetim standartlarının iyileştirilmesi, özellikle hissedar hakları ve sorumluluklarına ilişkin düzenlemelerin yapılması.
 • Insider trading (içeriden bilgi sahibi kişilerin menkul kıymetlerle ilgili ticareti) faaliyetlerinin izlenmesi ve soruşturulması.
 • Yatırımcıların finansal piyasalar ile ilgili detaylı bilgi sahibi olması için gerekli eğitim kaynaklarının sunulması.
 • Uluslararası düzeyde finansal düzenlemelerin uyumlu olmasını sağlamak ve sınır ötesi menkul kıymet ihlallerini soruşturmak için diğer ülke düzenleyicileri ile işbirliği yapılması.

SEC Başkanı Kimdir?

SEC, başkan tarafından atanan ve biri başkan olmak üzere beş komisyon üyesince yönetilir. Her komisyon üyesinin görevi beş yıl sürer. Ancak zorunlu durumlarda bir yedek bulunana kadar 18 ay daha hizmet edebilirler. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’in hâlihazırdaki başkanı Gary Gensler'dir. Gensler 17 Nisan 2021'de göreve başlamıştır.

 

Gedik Yatırım olarak Yurt Dışı Borsalar, Eurobond, Londra Metal Borsası (LME) ve Forex ürünlerinde haftanın 5 günü 24 saat boyunca deneyimli kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Yurt dışı piyasalara açılmak için coğrafi bölgelerin ekonomik dalgalanmalarını takip edebilir, profesyonel uzmanların danışmanlığı ile yatırımınızı artıracak kararları kolayca verebilirsiniz. Gedik Yatırım'da uluslararası piyasa işlemleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar