PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Eurobond Nedir, Nasıl Alınır?

Eurobond Nedir, Nasıl Alınır?

Yayınlanma Tarihi: 15.02.2024


Yatırım sahiplerinin birikimlerini çoğaltmak ve ekonomik açıdan gelir elde etmek için farklı kaynak arayışları bulunur. Bunlardan biri de diğer ülkelerden ihraç edilen finansal enstrümanlardır. Bu enstrümanlar risk iştahı düşük, uzun vadeli döviz cinsinden finansal araçlardır. Uluslararası piyasalardan ihraç edilen dövizler genellikle USD veya EUR cinsindendir. Eurobond da dövizle ilgili enstrümanlara yatırım yapan kişilerin sıkça duyduğu kavramlar arasında yer alır. Bu yazımızda Eurobond’u inceleyecek; özellikleri ve riskleri ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Eurobond Nedir?

Eurobond” terim olarak Avrupa dışındaki ülkelere ihraç edilmesine rağmen Avrupa’da piyasaya sürülen döviz cinsinden tahvillerin tamamını ifade eder. Bu tahviller genellikle yabancı para birimi cinsinden çıkarılan ve uluslararası piyasalarda işlem gören finansal enstrümanlardır. Bu finansal enstrümanlar çok uluslu şirketler, devletler veya uluslararası kuruluşlar tarafından ihraç edilebilir. Ülkemizde de Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ve özel sektör tarafından ihraç edilirler. Eurobond’ların vadesi genel olarak 5 yıldan uzundur. Faiz ödemeleri sabit veya değişken olabilir. Bu finansal araçlar yatırımcılara çeşitlendirme imkânı sunarak farklı ülkelerin tahvillerine yatırım yapma fırsatı sağlar. Dolayısıyla yatırımcı farklı ülkelerin ekonomilerine kaynak sağlamış olur.Eurobond Nasıl Alınır?

Gedik Yatırım Hızlı Hesap uygulaması ile şubeye gitmenize gerek kalmadan, görüntülü görüşme ile yatırım hesabınızı açtıktan sonra; tüm dünyadan devlet ve şirketlerin Eurobond’larına kolayca yatırım yapabilirsiniz. Uluslararası piyasalarda işlem gören bu tahvilleri alırken vade, getiri oranı, faiz ödeme periyodu gibi faktörleri dikkate almanız önem taşır. Bununla birlikte alım yapmadan önce risklerini ve getiri potansiyellerini de değerlendirmeniz gerekir. Eurobond alımı yapmadan önce detaylı araştırma yaparak uzman tavsiyelerini göz önünde bulundurmanız yatırımınızı doğru değerlendirmede avantaj sağlar. Gedik Yatırım’da size özel yatırım temsilcilerimize kolayca ulaşabilir, Eurobond’la ilgili her türlü sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

 

Eurobond Özellikleri Nelerdir?

Eurobond alım satım işlemleri yapmak isteyen yatırımcıların bu ürünün özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olması önem taşır. Bu finansal enstrümanın önemli özelliklerinden bazılarını şöyle sıralamak mümkündür:

  • Eurobond’lar ihraç eden kurumun güvencesinde, kişilerin yatırım hesaplarında takip edebilecekleri tahvillerdir.
  • Eurobond yatırım hesaplarının virmanı ve benzeri durumlarla ilgili şartlar kurumun sözleşmesinde yer aldığı şekildedir.
  • Eurobond hamiline yazılı olarak çıkar.
  • Bu tahviller yüksek likidite değerine sahiptir.
  • Kupon faiziyle dönemsel nakit akışı sağlar. Bu faizler genel olarak sabittir. Bununla birlikte değişken faizli Eurobond’lar da vardır.
  • Nakde çevirmek için vade sonunu beklemek şartı yoktur. İşlem yapılacak tarihin piyasa koşullarında fiyatlandırıldığı değerden nakde çevrilebilir.
  • Eurobond anapara ve kupon ödemeleri, ihraç edildiği döviz cinsiyle aynı olur. USD Eurobond tahvilleri 6 ayda bir kupon ödemesi yapar. EUR olanların ise ödemesi yılda bir gerçekleştirilir.
  • Eurobond işlemlerinin valörü standart olarak işlem tarihinden 2 iş günü sonrasıdır. Alım satım işlemlerindeki minimum sınır ilk ihraç sırasında belirlenen kadardır.

Eurobond Kimler İçin Uygundur?

Eurobond türü yatırımlar genel olarak birikimlerini döviz cinsi finansal araçlarda değerlendirmeyi tercih eden kişi, kurum ve kuruluşlara uygundur. Risklere karşı toleransı düşük, hızlı şekilde alım satım yapmayı tercih etmeyen yatırımcılar Eurobond’u tercih edebilir. Farklı ülkelerden şirketlere yatırım yaparak riski sosyo politik ve coğrafi kriterlere dağıtmayı tercih eden kişiler de Eurobond türü alım satımlar yapabilir. Özellikle uzun vadeli yatırımları düşünen kişi ve kuruluşlar detaylarını araştırarak bu finansal enstrümanı kullanma alternatifini seçebilir.

Eurobond İşlemleri Nasıl Yapılır?

Eurobond alım satım işlemleri aracı kurumlar veya bankalar tarafından gerçekleştirilir. Birikimlerini bu tür yatırım araçları ile değerlendirmek isteyen kişi ve kuruluşlar yatırım hesaplarını açtıktan hemen sonra işlemlere başlayabilir. İşlemler mesai günlerinde yapılır. Finansal kuruluşlara göre işlem başlangıç ve bitiş saatleri değişebilir.

 

Bankalar ve aracı kurumlar üzerinden gerçekleştireceğiniz Eurobond yatırımları Takasbank sistemi ile gerçekleştirilir. Takasbank menkul kıymetlerin takas ve saklama işlemlerini yürütür. Bu sayede işlemler standart kurallar çerçevesinde ve belirli bir düzende gerçekleştirilirken yatırımcılar da menkul kıymetlerini güvenli şekilde saklayabilir.

Eurobond Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Eurobond fiyatlarını ve faiz miktarları ihraç eden tarafa ait risk algısına bağlı olarak değişebilir. Bu risk algısının tetikleyen bir başka unsur da CDS olarak kısaltılan ve İngilizcesi “Credit Default Swap” olarak isimlendirilen primlerdir. CDS primi kredinin geri ödenememe riski olarak tanımlanabilen bir türev finansal terimdir. Bu finansal terim yatırımcıların kredi risklerini sigortalatmak veya spekülasyon amacıyla kullanılır. CDS primlerinin risk algısını yükselttiği durumlarda ihraç eden tarafa ait muhtemel risk iştahı da artar. Bu durum Eurobond fiyatlarını negatif etkiler. CDS primindeki gerileme piyasa faiz oranlarını aşağı yönlü hareket ettirir. Faizle ters orantılı olan Eurobond fiyatlarında da artış görülür.  

Eurobond Almanın Riskleri Var Mıdır?

Eurobond işlemlerinde dikkat edilmesi gereken konulardan biri faiz oranlarındaki değişimlerdir. Çünkü faiz oranları yükseldiğinde Eurobond fiyatları düşebilir. Ayrıca kur değişimleri de Eurobond yatırımcıları için önem arz eder. Döviz kuru riskine maruz kalan Eurobond, kurdaki değişimler nedeniyle yatırımcı getirisini etkileyebilir. Bununla birlikte likidite, kredi ve piyasa riskleri de önemli faktörlerdendir.

 

Eurobond işlemlerinizi Gedik Yatırım ile yaparak çeyrek asrı aşkın tecrübemizden ve sunduğumuz avantajlardan faydalanabilirsiniz. Yatırım hesabınızı şimdi açın, Eurobond işlemlerinizi kolayca yapın.

 

Ayrıca Eurobond gelirlerinin vergilendirilmesine ilişkin merak ettiklerinize detaylı blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Youtube'da Gedik Yatırım

@gedikyatırım

Kahve Arası Ekonomi Konuşmaları: Tahvil ve Eurobond'larda Yatırım Fırsatları

Youtube Yayınlarımız

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar