PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Green Card Nedir? Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card Nedir? Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 01.10.2023

 

Uzak coğrafyalara sadece haritalarda göz atabildiğimiz, yabancı ülkelere özgü sırları, onlara ait kültürleri sadece edebiyatta veya sinemada takip edebildiğimiz zamanlar geride kaldı. Dünya hızla değişiyor. Pek çok insan artık fiziksel engellerin de ötesini düşünüyor, çalışmak ve yaşamak için sınırları ortadan kaldırıyor.

ABD’nin uzun zamandır dünyanın pek çok ülkesinden başvuru kabul ettiği Green Card uygulaması bu anlamda ABD’ye yerleşmek isteyen pek çok insanın tercih ettiği bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Peki Green Card nedir, Green Card çekilişine katılmak için ne yapmak gerekir, gelin anlatalım.

Green Card Nedir?

Green Card, Birleşik Devletler Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası uyarınca Amerika Birleşik Devletleri'nde kalıcı ikamet ve çalışma hakkını sağlayan, bu hakkın verildiğine delil olması için verilen resmi bir belge. “Yeşil Kart” anlamına gelen bu belgeye “Daimî İkametgâh Kartı” veya “Yasal Daimî Yerleşik Kart” da deniyor.

Green Card Ne İşe Yarar?

Green Card sahipleri, ABD'de ömür boyu oturum izni alabiliyor ve bu kartla ülke sınırları içinde yaşama, çalışma ve eğitim alma hakkına sahip olabiliyorlar. ABD’de belli bir süre geçirdikten sonra da ABD vatandaşlığına başvurabiliyorlar.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Green Card’a başvuru yöntemleri birden fazla. Her bir başvuru için farklı koşullar ve prosedürler yürütülüyor. Bunlara kısaca bir göz atalım.

 

 • Aile bağları yoluyla sponsorluk almak: ABD vatandaşı ya da kalıcı ikamet eden bir akraba (anne, baba, eş, çocuklar, kardeşler gibi) sponsorluğuyla başvuru yapılabilir.

 • Çalışma yoluyla sponsorluk almak: ABD’de bir işveren tarafından yapılan iş teklifi vesilesiyle Green Card için başvuru yapılabilir.

 • Yatırım yoluyla başvuru yapmak: Belirli miktarda yatırım yaparak ve istihdam yaratma taahhüdü verilerek başvuru yapılabilir.

 • Mülteci ve sığınmacı durumunda olmak: Mülteci ve sığınmacı statüsünde ABD’ye yerleşen kişiler bir süre sonra başvuruda bulunabilir.

 • Yetenekler vesilesiyle başvuru yapmak: Uluslararası ödül sahibi olan sanatçılar, ABD’de bir üniversitede kürsü sahibi olan akademisyenler, uluslararası bir derece veya madalyaya sahip olan sporcular da başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.

 • Green Card çekilişine katılmak: ABD’de yaşamayı ve çalışmayı planlayan kişiler her yıl belli dönemlerde düzenlenen DV Lottery’e katılabilirler.
Green Card Çekilişi (Çeşitlilik Vizesi Programı) Nedir?

Green Card sahibi olmak için en yaygın yöntem “Çeşitlilik Vizesi Programı” (The Diversity Visa Program) adı da verilen DV Lottery’e katılmak. Bu program, ABD tarafından çeşitli ülkelerden gelen göçmenleri kabul etmek ve ülkenin kültürel çeşitliliğini artırmak amacıyla düzenleniyor. Farklı ülkelerden başvuran kişiler, rastgele seçilen başvurular arasında yer alabilmek için bu çekilişe katılıyorlar. Eğer seçilirlerse, ABD'ye yerleşme ve kalıcı ikamet izni alma hakkı kazanıyorlar.

2023 Green Card Başvuruları Ne Zaman?

Çekilişe katılmak için 4 Ekim-7 Kasım 2023 tarihleri arasında Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’nun web sitesinin ziyaret edilmesi gerekiyor. Başvuru öncesinde ise ABD Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği talimatları okumak ve başvuruyu buna göre yapmak önemli. Çekiliş başvurusu için herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç yok, bireysel olarak yapılabiliyor. Bunun için herhangi bir ücret de ödenmiyor.

Green Card başvurusu sonrası bir onay numarası elde ediliyor. Katılımcılar başvuru durumlarını kontrol edebilmek için bu onay numarası ile işlem yapabiliyor.

Green Card Çekilişi’ne başvuru yapabilmek için sağlanması gereken koşullar arasında şunlar var:

 • En az lise mezunu olmak ya da son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmış olmak,
 • 18 yaşın üstünde olmak,
 • ABD’nin kabul ettiği bir ülkenin vatandaşı olmak (Türkiye de bu ülkelerden biri),
 • Her yıl yalnızca bir kez başvuru yapmış olmak (Birden fazla başvuru yapmak diskalifiye olma sebebi sayılıyor),
 • Yeterli düzeyde İngilizce biliyor olmak,
 • Başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmuş olmak.
Green Card Ne Zaman Açıklanıyor?

Green Card başvuru sonuçları, her yıl başvuruyu takip eden yılın mayıs ayı başlarında açıklanıyor. Burada altını çizmemiz gereken önemli bir nokta var: Başvuru sonuçları hiçbir zaman e-posta veya SMS yoluyla gelmiyor. Bu konuda dolandırıcılığın çok yaygın olduğunu söylemekte fayda var. Green Card başvuru sonuçları sadece ABD Dışişleri Bakanlığı, Konsolosluk İşleri Bürosu’nun (Bureau of Consular Affairs) resmi sitesinden açıklanıyor. Dolayısıyla verilen onay numarasının sonuçların açıklandığı zaman dilimine kadar kaybedilmemesi büyük önem taşıyor.

Green Card almaya hak kazanmış kişiler sonuçların açıklanmasının ardından ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından mülakata çağrılıyor. Mülakat öncesinde hazırlanması gereken belgeler, sağlık muayenesi ve görüşme sonrası uygulanması gereken talimatlarla ilgili olarak ayrıntılı bilgiye, ABD Ankara Büyükelçiliği ve Türkiye’deki Konsoloslukların resmi web sitelerinden üzerinden ulaşmak mümkün.

Green Card Sahibi Olanların Hakları Neler?

Mülakat sonrası Green Card almaya hak kazanan kişilerin kazandığı ayrıcalıklar arasında şunları sayabiliriz:

 • Eşleri ve 21 yaşından gün almamış tüm bekar çocuklarıyla birlikte ABD’de oturabiliyor ve çalışabiliyor,
 • Kişi eğer bir Amerikan vatandaşıyla evli ise 3, değilse 5 yıl sonra vatandaşlık başvurusu yapabiliyor,
 • Kalıcı oturma izni alıyor, ihlalde bulunmadığı ve süreli Green Card’ı düzenli olarak yenilediği sürece sınır dışı edilme ihtimali olmuyor,
 • ABD’ye yerleşmesinin ardından eğer yeniden başka bir ülkeye giderse haklarından feragat etmeden geri dönebiliyor. Ancak başka bir ülkede geçirdiği sürenin 1 yılı geçmemesi gerekiyor.
 • Seçme ve seçilme hakkının yanı sıra yargı önünde de Amerikan vatandaşları ile aynı haklara sahip oluyor,
 • Burslu eğitim, sosyal güvenlik ve sosyal yardım gibi sadece ABD vatandaşlarına tanınan imtiyazlardan yararlanabiliyor,
 • ABD’de şirket kurabiliyor, özel sektörde ve devlet kurumlarında çalışabiliyor,
 • Sürücü belgesi alabiliyor ve ABD’ye bağlı tüm eyaletlere seyahat edebiliyor.
Green Card ile İlgili Önemli Tarihler
 • 4 Ekim 2023: Başvuruların başlama tarihi
 • 7 Kasım 2023: Başvuruların bitiş tarihi. Bu tarihe kadar başvuruların tamamlanması gerekiyor.
 • 4 Mayıs 2024: Çekiliş sonuçlarının ilan edilmesi. Çekiliş sonuçlarına göre aday eğer kazananlar arasındaysa mutlaka çok detaylı soruların yer aldığı DS260 formunu doldurmak durumunda. Bu formu doldurduktan sonra mülakat işlemleri başlıyor.
 • 1 Ekim 2024: Mülakat tarihlerinin başlaması. Aday Green Card almaya hak kazandıysa ve DS260 formunu eksiksiz olarak doldurmuşsa, mülakat ve sonrasındaki işlemler bu tarihten itibaren ilerliyor.
 • 30 Eylül 2025: Gerekli tüm işlemlerin tamamlanması. Eğer bu işlemler tamamlanmazsa aday hakkını kaybediyor.

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar