PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

FAVÖK

FAVÖK

FAVÖK; faiz, amortisman ve vergi öncesi kar kelimelerinin baş harfleriyle oluşan finansal bir terimdir.


FAVÖK Nedir?

Her şirketin piyasa değeri için çeşitli değerlendirme ve analizleri yapılır. Bu analizlerden en çok kullanılanı ise FAVÖK'tür.

FAVÖK; faiz, amortisman ve vergi öncesi kar kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulan finansal bir terimdir. İngilizcesi EBITDA olan kavram daha çok satın almayla ilgilidir.

Şirketler başka bir şirketi satın almak istediklerinde ya da birleşmek istediklerinde FAVÖK oranına bakarlar. Bunu yapmalarındaki temel sebep ise eğer şirketin hiç borcu olmasa ne kadar kar sağlayacağını hesaplayarak yatırım yapmaya değer bulup bulmayacaklarını görmelerini sağlayacak olmasıdır.

FAVÖK Nasıl Hesaplanır?

FAVÖK hesaplaması; brüt kar, amortisman tutarı, pazarlama giderleri ve genel yönetim giderleri ile yapılabilir.

Formülizasyonu ise aşağıdaki gibi gösterilebilir.

FAVÖK = Brüt kar - pazarlama, satış ve dağıtım gideri- genel yönetim gideri- ARGE giderleri + Amortisman ve İtfa giderleri 

Firma değerinin hesaplanabilmesi için öncelikle FAVÖK değerinin bilinmesi gerekir. Firma değerlemesi yapılırken FD/ FAVÖK oranına bakılır.

Firma değeri ise şöyle hesaplanır;

  • Firma değeri (FD) = Piyasa değeri + Net borç 
  • Piyasa değeri ise şöyle hesaplanır; Ödenmiş sermaye * Hisse fiyatı
  • Net borç = Kısa ve uzun vadeli finansal borçlar - (Nakit ve türevleri+ Finansal yatırımlar) 

Tüm bu değerler tek tek hesaplandıktan sonra FD/FAVÖK oranı hesaplanır. Bu oran hedeflenen orandan düşük çıkarsa şirketin borçlarını ödeyemediği ve reel olarak zarar ettiği düşünülebilir.

İlginizi Çekebilir!

Faiz

0