PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerinin Vergilendirilmesi

Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerinin Vergilendirilmesi

Yayınlanma Tarihi: 09.01.2023

Değerli Yatırımcımız,

17.11.2020 tarihinde 31307 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri kapsamında yapılan FX ve CFD İşlemleri, Gelirler Vergisi Kanunu’nun Geçici 67. Maddesi kapsamına alınmıştır. Gelir Vergisi Kanunu'nda yapılan değişiklik ile birlikte, kaldıraçlı işlemlerden (FX - CFD) elde edilen gelirlere 1 Ocak 2021 Cuma gününden itibaren %10 stopaj vergisi uygulanacaktır. 

Bu değişikliğe göre, kurumumuzun kaldıraçlı alım satım işlemlerinin gerçekleştiği elektronik işlem platformu Meta Trader 4 üzerinden 1 Ocak 2021 Cuma günü itibariyle, karşılıklı pozisyon açma işlemi de dahil olmak üzere pozisyon kapatma veya belirli bir sembolde pozisyon miktarının azaltılmasına yönelik yeni pozisyon açma (hedge) işlemlerinden elde edilen işlem kârları, swap ve diğer gelirlere %10 oranında stopaj uygulanacaktır. 1 Ocak 2021 Cuma gününden önce açılmış pozisyonların 1 Ocak 2021 Cuma gününden sonra kârla kapatılması halinde de stopaj uygulanacaktır.

Uygulanacak stopaj tutarı, FIFO yöntemi ile hesaplanacak, vergi matrahının tespitinde alış ve satış bedeli olarak ikincil para birimi cinsinden bedelin işlem tarihindeki Türk Lirası karşılıkları dikkate alınacak (örneğin 1.20000 fiyatlı 1 Lot EURUSD için  120000 USD karşılığı TL) ve hesaplanan stopaj tutarı, cari hesap bakiyesine borç olarak kaydedilecektir. Stopaj tutarının FIFO yöntemi ile hesaplanması ve vergi matrahı hesaplanırken işlem tarihindeki Türk Lirası karşılığının dikkate alınması sebebiyle, stopaja tabi kâr-zarar tutarı ile Metatrader4 elektronik işlem platformunda görülen kâr-zarar tutarı farklılık gösterebilecektir.

Hisse senetleri ve hisse senedi endekslerine dayalı CFD kontratları ile bu ürünler dışında kalan FX ve CFD işlemleri arasında kâr-zarar mahsuplaştırması yapılamayacaktır. Zarar mahsuplaştırma işlemlerinin, işlem tarihindeki Türk Lirası kuru dikkate alınarak hesaplanacağını da önemle hatırlatırız. 

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren CFD ürünlerinde vadeler arasında pozisyon taşıma (rollover) işlemleri yapılamayacaktır. 

Bilginize sunarız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar