PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

İMKB Otomatik Seans Durdurma Sistemi Hakkında

İMKB Otomatik Seans Durdurma Sistemi Hakkında

Yayınlanma Tarihi: 10.01.2011

10 Ocak 2011 tarihinden itibaren devreye alınan İMKB Otomatik Seans Durdurma Sistemi, İMKB hisse senedi piyasasında ortaya çıkan anormal hareketler konusunda yatırımcıların dikkatini çekerek tedbirli davranmalarını temin etmek amacıyla geliştirilmiş olup, iki aşamalı olarak tasarlanmıştır.

Birinci Aşama: İlk Durdurma

İMKB Hisse Senetleri Piyasası sistem tarafından gerçek zamanlı olarak izlenerek herhangi bir hisse senedinin piyasasında geçmiş verilerine göre anormal fiyat veya miktar hareketi meydana geldiğinde, o hissenin seansı sistem tarafından önceden belirlenmiş bir süre için otomatik olarak durdurulacaktır. Durdurma süresi parametrik olup, başlangıçta, sürekli müzayede yöntemiyle işlem gören hisse senetleri için 15 dakika, seansın bitimine 15 dakikadan az süre kalmış ise seansın kalan süresi olarak belirlenmiştir. Ayrıca, durdurmanın gerçekleşmesi halinde, hisse sırasının anormal fiyat veya miktar hareketi nedeniyle geçici olarak durdurulduğu bilgisi ile işlemlerin ne zaman yeniden başlayacağı hususu sistem tarafından otomatik bir şekilde ve durdurma ile eşanlı olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu aracılığıyla kamuya duyurulacaktır. Durdurma süresi geçtikten sonra hissedeki işlemler yine otomatik olarak başlatılacaktır.

İkinci Aşama: İkinci Durdurma ve Brüt Takas Uygulamasına Geçme

Birinci durdurmanın ardından seans yeniden başlatıldıktan sonra daha önce yapılan durdurmanın etkisiz kalması, başka bir deyişle durdurmaya esas teşkil eden anormalliğin devam etmesi ve önceden belirlenen diğer şartların oluşması halinde, seans yine sistem tarafından gün sonuna kadar durdurulacak ve yeni bir tedbir olarak, ertesi gün işlemlerinden başlamak üzere brüt takas uygulamasına geçilecektir. Brüt takas uygulama süresi de parametrik olup, başlangıçta, tüm hisseler için 15 gün olarak uygulanacaktır. Bu aşamada da, bilgilendirme KAP aracılığıyla otomatik olarak yapılacaktır.

Sistem, tümüyle otomatik çalışmaktadır; objektif ve adildir; hisse senedi bazlıdır; her hissenin geçmiş verilerini dikkate almaktadır; esnek bir yapıda tasarlanmıştır; gözetimde etkin ve proaktif bir yaklaşım getirmektedir.

Sistem hakkında ayrıntılı bilgilere İMKB'nin internet sitesinden ulaşılabilir.

Bilgilerinize sunarız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar