PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

GBP Nedir?

GBP Nedir? GBP Hangi Ülkenin Para Birimidir?

Yayınlanma Tarihi: 09.10.2023


Great Britain Pound kelimelerinin kısaltması olan GBP, İngiltere’nin uluslararası alanda kullanılan para birimi kodudur. Türkiye’de genellikle İngiliz sterlini olarak ifade edilen para birimi dünya genelindeki borsalarda GBP kodu ile işlem görür. Yurt dışı borsalar ve para piyasaları para birimlerinin karışmasını önlemek amacıyla isimler yerine kodlarla işlem yapmayı tercih eder. Dünyanın dört bir yanında 300’den fazla para birimi ile işlem yapılan piyasalarda kod kullanmak en iyi yoldur.

3 haneli para birimi kodları evrensel olarak ISO 4217 standardı ile belirlenir. Birçok ülkede döviz büroları ve bankalar sadece bu kodları kullanarak işlem yapar. ISO standartları çerçevesinde belirlenen bir kural olarak üç harfli kodun ilk iki harfi ülkeyi temsil eder. Üçüncü harf ise o ülkeye ait para birimini ifade etmek üzere kullanılır ve bu genellikle para biriminin ilk harfidir. Örneğin Japonya’nın ISO 3166’ya göre ülke kodu JP’dir ve para birimi olan Yen Y harfi ile temsil edilir. Böylece ISO 4217 kodu ortaya çıkar ve JPY olarak kullanılır.

GBP Hangi Ülkenin Para Birimidir?

Büyük Britanya Poundu, Great Britain Pound ya da resmi kısaltması GBP; İngiltere’nin resmi para birimidir. Merkez Bankası olarak nitelenmesi mümkün olan Bank of England tarafından basılıp dağıtılır. Büyük Britanya Adası’nda bulunan Galler, İskoçya ve İngiltere ile adanın hemen batısındaki Kuzey İrlanda’da geçerli para birimi olarak işlev görür.

27 Temmuz 1694 tarihinde Kral William ve Kraliçe Mary himayesinde kurulan İngiltere Merkez Bankası (Bank of England) ilk zamanlarda müşterilerin yatırdığı tutarlar üzerinden el ile yazılan banknotlar verirdi. 1725 yılında ise değeri üzerinde yazılı bulunan ilk banknotların basımı banka tarafından yapıldı. Bu banknotların en büyüğü 90 £ değerindeydi.

Sterlin Nedir?

Sterlin, İngiltere ve bağlı kraliyet ülkelerinde kullanılan para birimidir. GBP olarak kısaltılan Great Britain Pound ile aynı fonksiyona sahiptir ve onun farklı ifade şeklidir. Bankalar, para piyasaları ve yurt dışı borsalar ülkenin para birimi kodunu GBP olarak kullanır.

Bank of England tarafından basılan ve bugün için dolaşımda bulunan banknotlarda hâlihazırda Kraliçe 2. Elizabeth portresi yer almaktadır ancak banka, 2024 yılı ortalarından itibaren Kral 3. Charles portresi taşıyan banknotları çıkarmayı planlamaktadır.

Peni Nedir?

Peni, İngiliz sterlini veya Great Britain Pound olarak adlandırılan para biriminin yüzde birini ifade eder. 1 sterlin 100 peni’ye karşılık gelir. Birleşik Krallık sınırları dahilinde bugün için kullanılan en küçük para birimi bronz 1 peni’dir.

Kraliyet Darphanesi (The Royal Mint), Birleşik Krallık madeni paralarının tek yetkili basım yeridir. Kraliyet Darphanesi tarafından basılan ve kullanımda olan farklı madeni paralar vardır.

Hangi Ülkeler GBP Para Birimini Kullanmaktadır?

Para birimi olarak GBP kullanan ülkeler başta İngiltere olmak üzere Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dır. Bu dört ülkeden İngiltere ve Galler’de Bank of England GBP basmak için tek yetkili mercidir. İskoçya ve Kuzey İrlanda’da ise buna ilave olarak üçer banka daha para basma yetkisine sahiptir.

Forex piyasasında GBP ile işlem yapmak için yatırım hesabınızı Gedik Yatırım’da hesap açarak 32 yılı aşkın tecrübemizden faydalanabilirsiniz. 5/24 işlem yapma imkanı, yüksek likitide ve hedge fırsatları, rekabetçi spread ve swap oranlarımızı keşfetmek için tıklayın.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

0