GİP İlk İşlem

GİP ile İlk İşlem Berkosan AŞ ile Gerçekleşti

Yayınlanma Tarihi: 18.10.2011

Piyasa Danışmanı Gedik Yatırım Liderliğinde, Halka Arz olan Berkosan A.Ş., İMKB’deki Gong Töreni ile işlem görmeye başladı. 

GİP'te Piyasa Danışmanı olarak yetkilendirilen GEDİK Yatırım Menkul Değerler A.Ş liderliğinde,  İMKB bünyesinde oluşturulmuş Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP)’nda halka açılan  Berkosan Yalıtım ve Tecrit Maddeleri Üretim ve Ticaret A.Ş. payları, 4 Şubat 2011 tarihinde,  İMKB’deki gong töreninin ardından İMKB GİP’te, “BRKSN Y” koduyla işlem görmeye başladı. Böylece Berkosan A.Ş., GİP’te işlem gören ilk şirket oldu. Halka arz fiyatı 1.85 TL. olarak belirlenmiş olan Berkosan A.Ş. payları, 2.04 TL. fiyatla işlem görmeye başladı.  Firmanın 4.000.000 TL. olan ödenmiş sermayesi, halka arz ile birlikte 8.000.000 TL.’ye ulaştı.

1993 yılında 500 m² kapalı alanda faaliyet göstermek üzere Bursa'da üretime başlamış olan Berkosan A.Ş., bugün itibari ile Tekirdağ Saray'da 10.000 m² kapalı alanda izolasyon ve ambalaj konusunda üretimine devam etmektedir. 200’ü aşkın ürün çeşidi ile hemen tüm sektörlere hizmet sunmaktadır. Faaliyete başladığı günden bugüne yapmış olduğu makine, ekipman ve yatırımları ile sürekli büyüyen Berkosan A.Ş., üretimini yaptığı ürünler konusunda, dünyada önde gelen şirketler arasında yer almayı amaçlamaktadır. 

Halka arzdan elde edilen kaynakla, işletme sermayelerini güçlendirmeyi ve rekabet güçlerini artırmayı hedeflediklerini belirten Berkosan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aldıkaçtı “17 yıldan beri üretmekte olduğu ürünler ile ilgili büyük bilgi ve deneyime sahip olan şirketimiz, üretimini sürdürdüğü bu ürünler ile ilgili dünyadaki gelişmeleri de yakından takip etmekte ve uygulamaktadır. Her zaman olduğu gibi, ilkleri gerçekleştirmeyi ilke edinen şirketimiz, ülkemizde yine bir ilki gerçekleştirerek, gelişmekte olan işletmeler statüsünden, İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası’nda  halka  açılmaya karar vermiştir. Bugün itibariyle, Gelişen İşletmeler Piyasası’nda işlem gören ilk şirket olmanın onur ve mutluluğunu taşıyor, şirketimiz, yatırımcılar ve Türk Sermaye Piyasası için hayırlı olmasını diliyoruz.  Bu konudaki öncülüğümüzün, ülkemizdeki tüm KOBİ'ler için örnek teşkil edeceğine ve ülkemiz için büyük faydalar sağlayacağına inanıyoruz.”dedi.

Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erhan TOPAÇ, Berkosan A.Ş’nin halka arzına ilişkin olarak, “Sermaye Piyasalarının geleceğine inanan ve GİP Piyasa Danışmanı olarak yetkilendirilmiş bir aracı kuruluş olarak, İMKB bünyesinde açılan ve ülke ekonomisinin %99’unu oluşturan KOBİ’ler için son derece önemli  olduğuna inandığımız  Gelişen İşletmeler Piyasası’nda, ilk halka arzı gerçekleştirmiş kuruluş olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu piyasanın, gelişme ve büyüme potansiyeline sahip şirketler için yeni finansal olanakların sağlanacağı ve sermaye piyasalarından yararlanabilecekleri çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.  KOBİ olarak tanımlanan küçük ve orta büyüklükteki şirketlerin sermaye piyasalarından  fon sağlamak  amacıyla  ihraç edecekleri menkul kıymetlerin işlem görebileceği bir piyasa  olan  GİP’in   2011 yılında yeni halka arzlarla hareketlenmesini bekliyoruz.” dedi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar