PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Nedir?

Vadeli Mevduat

Vadeli mevduat, bankalar aracılığıyla açabileceğiniz bir hesap türüdür.


Vadeli Mevduat Nedir?

Vadeli mevduat birikimlerini değerlendirirken risksiz bir şekilde gelir elde etmek isteyen yatırımcılar için uygun olan finansal araçlar arasında yer alır. Farklı vade süreleri ve faiz oranları bulunan bu yatırım türünün işleyişinin spesifik özellikleri bulunur. Bu hesaplardan para çekerek faiz gelirini alabilmek için vadesinin dolmasını beklemek gerekir. Risksiz bir yatırım aracı olmakla birlikte paraya vade süresi boyunca erişimin olmaması bir dezavantaj olarak görülebilir. Faiz oranları enflasyondan düşük olduğunda yatırımın reel değerinin zamanla azalması da söz konusu olabilir. Bununla birlikte bu hesap türü yatırıma başlamak veya birikimlerin korunması gibi konularda avantaj sağlar. Yatırım yapmadan önce bu hesap türüyle ilgili detaylı bilgilere sahip olmak için okumaya devam edin.

vadeli

Vadeli mevduat belirli bir süre için bankaya yatırdığınız ve bu süre boyunca faiz getirisi elde ettiğiniz bir hesap türüdür. Vade sonunda paranızı hesaptan çekebilir, faiz gelirinizi alabilirsiniz. Vadeli mevduat hesaplarında farklı vade seçenekleri ve faiz oranları vardır. Yatırım yapmadan önce, vade ve faiz oranlarını karşılaştırarak size en uygun hesabı seçmeniz önemlidir. Vadeli mevduatın dikkat çeken özelliklerini şöyle sıralamak mümkün:

 

  • Belirli bir vade süresi: Vadeli mevduat hesapları, 7 günden 5 yıla kadar değişen vade seçenekleri sunar.
  • Faiz getirisi: Hesaplar vadesine ve faiz oranına bağlı olarak faiz getirisi sağlar.
  • Güvenli yatırım: Bu yatırım aracı minimum risk içerdiği için güvenlidir.
  • Farklı hesap türleri: Standart vadeli mevduat hesaplarının yanı sıra, otomatik yenileme, TL/döviz kuru korumalı ve bonus faizli gibi farklı vadeli mevduat hesap türleri de mevcuttur.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabı yatırımlarınızı minimum riskle uzun süreli olarak birikime dönüştürmek için kullandığınız banka hesabı türüdür. Bu hesabı açmak için bankaya gitmeniz veya bankanın internet bankacılığı/mobil uygulaması üzerinden işlem yapmanız yeterli olur. Hesap açarken kimliğinizi ve bankanın ekstra istediği ikametgâh gibi belgeleri yanınızda bulundurmanız önemlidir.

 

Vadeli mevduat hesabı birçok açıdan avantajlıdır. Risksiz faiz getirisi sağlayan bu yatırım aracı farklı vade ve faiz oranı seçenekleri sunar. Hesap açılış işlemleri de oldukça kolaydır. Bununla birlikte yatırdığınız paraya vade süresi boyunca erişemediğiniz için bu hesap türünü uzun süreli birikim planlarınızda tercih etmeniz önem taşır. Vade süresinden daha önce paraya ulaşmak için hesabı bozduğunuzda ceza uygulamaları ile karşılaşabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Çeşitleri Nelerdir?

Vadeli mevduat hesap türü sabit bir gelir elde etmek isteyen, risk toleransı düşük kişiler için oldukça kullanışlıdır. Yatırım yapmadan önce size en uygun vadeyi, faiz oranlarını ve çeşitli mecburiyetlerden dolayı hesabı bozdurmaya teşebbüs ederseniz yükümlü olduğunuz cezaları araştırarak karar verebilirsiniz. Bununla birlikte vadeli mevduat hesabı seçerken süresine, faiz oranına ve hesap çeşidine dikkat etmeniz gerekir. Seçim yapacağınız farklı mevduat hesabı çeşitlerinden bazılarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

 

Hesap Adı

Özellikleri

Klasik

Belirli bir vade süresi için açılır.

Vade sonunda faiz getirisi sağlar.

Otomatik Yenilemeli

Vade sonunda otomatik olarak yenilenir.

Yenileme işleminde güncel faiz oranı uygulanır.

Bonus Faizli

Belirli koşulların sağlanması halinde bonus faiz sunar.

Bonus faiz, genellikle belirli bir tutarın üzerinde yapılan yatırımlarda veya belirli bir vade için açılan hesaplarda verilir.

Döviz ve Altın Cinsinden

Döviz (USD, EUR, GBP vb.) veya altın cinsinden açılır.

Döviz kuruna bağlı risk ve getiri içerir.

Kredili Vadeli

Mevcut kredinizin bir kısmını veya tamamını vadeli mevduata yatırma imkanı sunar.

Hem faiz geliri elde etmenizi hem de kredi faiz yükünüzü düşürmenizi sağlar.

Özel Vadeli

Bankalar tarafından belirli müşteri gruplarına özel olarak sunulan hesaplardır.

Daha yüksek faiz oranı veya farklı avantajlar sunabilir.

 

Vadeli hesap açmayı düşündüğünüz banka ile görüşerek farklı alternatifleri de sorgulayabilirsiniz.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Nedir?

Kur Korumalı (KK) TL Vadeli Mevduat Hesabı hem TL faiz getirisi hem de kur farkı üzerinden getiri elde etme imkânı sunan bir yatırım aracıdır. Birikim sahibi bu hesap türünde TL faiz oranında veya kur farkı koruması sunan bir vadeli mevduat ürününe yatırım yapmış olur. Kur farkı koruması kurun faiz oranından fazla artması durumunda gerçekleşir. Bankadan bankaya değişmekle birlikte, genel olarak hesap açılış tarihinden önceki belirli bir tarihe kadar, en düşük gün sonu döviz tevdiat hesabındaki tutarlar üzerinden, döviz dönüşümlü KK vadeli TL mevduat hesabından yararlanmak mümkündür. Hesap açılış tarihinden önceki süre gerçek kişiler için daha kısa, tüzel kişiler için ise daha uzundur. Bu hesabın en önemli avantajı hem TL hem de döviz kuru üzerinden getiri miktarının hesaplanması ve vade sonunda kişi için en avantajlı olanın kullanılmasıdır.

Vadeli Mevduat Nemalandırma Nedir?

Nemalandırma işlemi temelde vadeli mevduatınızın faiz getirisini tekrar yatırarak daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayan bir yöntemdir. Bu mevduat türünde faiz getirisi yatırılan para miktarına göre hesaplanır. Bunun anlamı şudur: Ne kadar çok para yatırırsanız o kadar çok faiz getirisi elde edersiniz. Ayrıca faiz getirisini tekrar yatırarak paranızın zamanla katlanarak büyümesini sağlayabilirsiniz.

 

Vadeli mevduatta farklı nemalandırma türleri bulunur. En yaygın olanları şunlardır:

  • Basit Nemalandırma: Faiz gelirinin tekrar yatırılması ve anaparaya eklenmesi işlemidir.
  • Bileşik Nemalandırma: Faiz gelirinin hem anaparaya eklenmesi hem de elde edilen yeni faizlerin de tekrar yatırılması işlemidir. Böylece zaman içinde daha yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

 

Vadeli mevduat nemalandırma, düşük riskli, paranın katlanarak büyümesine elverişli bir yatırım şeklidir. Bu tür bir yatırım için tercih ettiğiniz bankayla görüşerek farklı nemalandırma türleri hakkında bilgi alabilir ve kazancınızı optimize edebilirsiniz.

Esnek Vadeli Mevduat Nedir?

Farklı bankalarda değişik isimlerle karşınıza çıkabilen esnek vadeli mevduat hesapları uzun vadeli ve düşük riskli olarak değerlendirmek istediğiniz birikimlerinize dilediğiniz zaman ulaşma avantajı sağlar. Klasik vadeli mevduat hesaplarından farkı, paranıza erişim kolaylığıdır. Bu hesap türü de diğer vadeli hesaplar gibi belirli bir süre boyunca faiz getirisi sağlar ancak ihtiyacınız olduğunda para çekmek için vadeyi bozmanıza gerek kalmaz. Bu hesabı açmak için de bankaya gitmeniz veya internet bankacılığı üzerinden işlem yapmanız yeterlidir. Klasik vadeli mevduata göre daha fazla esneklik sunan bu hesap türünde faiz oranları daha düşük olabilir. Faiz oranları, vade süresi gibi detaylı bilgiler için hesap açmak istediğiniz banka ile görüşmeniz gerekir.

E-Vadeli Mevduat Nedir?

E-vadeli mevduat hesabı vadeden önce parçalı para çekme imkânı sunan bir hesap türüdür. Bu esnekliği ile avantaj sağlayan hesaptan kısmi çekim yapsanız bile hesapta kalan tutar, aynı vade üzerinden faiz işletmeye devam eder. Bankaların spesifik koşulları olmakla birlikte genel olarak e-vadeli hesaplarda tabela faiz oranlarının üzerinde bir getiri elde edersiniz. Bu hesabı farklı vade ve tutarlarla açabilirsiniz. Bununla birlikte hesabın açılış tarihi ile vade başlangıç tarihi aynıdır. Dolayısıyla hesabın açıldığı tarihten itibaren faiz getirisi işlemeye başlar. Uzun vadeler için açtığınız e-hesapta stopaj avantajından da faydalanabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Anapara Faiz Dönüşü Nedir?

Vadeli mevduat anapara faiz dönüşü belirli bir süre için hesaba yatırılmış paranın süre sonunda hesap sahibine geri verilmesidir. Bu noktada yatırılan anapara ile kazanılan faiz tutarının toplamı vadeli mevduat anapara faiz dönüşüdür. Bu işlem paranızın zamanla katlanarak büyümesini sağlar. Anapara faiz dönüşü yatırımınızdan daha fazla kazanç elde etmenizi sağlar, risksiz uzun vadeli yatırımlar için idealdir. Vadeli mevduat anapara faiz dönüşü ile ilgili yatırım yapmadan önce faiz oranlarını karşılaştırmanız önem taşır. Parayı değerlendirmek ve çoğaltmak için etkili bir yöntem olmakla birlikte enflasyon oranını göz önünde bulundurarak yatırım kararı vermeniz de önemlidir. 

Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Hesaplama

Mevduat Faizi getirisiyle ilgili hesaplamalarda farklı formüllerden faydalanılır. Bunlardan birincisi günlük faiz getirisini hesaplayan formüldür. Buna göre anapara = A ve faiz oranı= F olmak üzere,

(A / 100) x (F / 365) x gün sayısı

formülü kullanılır. Aylık faiz getirisini hesaplamak için ise faiz oranı 12’ye bölünür ve ay sayısıyla çarpılır. Yıllık faiz getirisi hesaplarken de formül şöyle düzenlenir:

(A /100) x (F) x Yıl Sayısı

Güncel mevduat faiz oranları bilgisi için bankanızla görüşmeniz gerekebilir. Bununla birlikte farklı bankalar arasından seçim yapma aşamasındaysanız karşılaştırmalı tabloları kullanabilirsiniz.

 

Birikiminizi değerlendirmek için vadeli mevduat hesabı açmanın yanı sıra Sabit Getirili Menkul Kıymetler gibi enstrümanlardan da faydalanabilirsiniz. Yatırımcısına vade sonunda veya belirli dönemler halinde kupon ödeme yoluyla kazanç sağlayan bu borçlanma senetleri; bono, tahvil ve kira sertifikası ürünleri ile farklı vade ve getiri seçenekleri sunar. Doğru yatırım kararları için bizimle iletişime geçebilir, şubeye gitmeden görüntülü görüşme ile dakikalar içinde yatırım hesabınızı açabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Vadeli Hesap