PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

BİST Fiyat Adımı ve Kotasyon Yayılma Aralıkları Düzenlemeleri

BİST Fiyat Adımı ve Kotasyon Yayılma Aralıkları Düzenlemeleri

Yayınlanma Tarihi: 03.11.2023

 

Pay Piyasasında Fiyat Adımı ve Kotasyon Yayılma Aralıkları Düzenlemeleri ile Borsa Yatırım Fonlarında Açılış Seansı Uygulanmasına Yönelik Değişiklikler Hakkında Duyuru

Pay Piyasasında işlem gören sermaye piyasası araçlarında gerçekleşen işlemler esnasında uyulması gereken fiyat adımları ile piyasa yapıcıların kotasyon girişlerinde tabi oldukları maksimum kotasyon yayılma aralıkları ve borsa yatırım fonlarının işlem gördükleri seans akışı içerisinde 06/11/2023 tarihinden geçerli olmak üzere birtakım değişikliklere gidilmiştir.


Buna göre:

  • Paylar, yeni pay alma hakları, gayrimenkul sertifikaları, sahipliğe dayalı kira sertifikaları, borsa yatırım fonları, gayrimenkul yatırım fonları ve girişim sermayesi yatırım fonları işlem sıralarında geçerli olan fiyat adımı uygulaması aşağıdaki tablolarda yer aldığı şekilde yeniden düzenlenmiştir.


Paylar, Yeni Pay Alma Hakları, Gayrimenkul Sertifikaları, Sahipliğe Dayalı Kira Sertifikaları Fiyat Adımları

ÖRNEK: Pay Piyasasında 1 lotu 250,00 TL olan bir bir pay senedi 0,10 TL fiyat adımıyla işlem görmekteyken; 06/11/2023 tarihi itibariyle 0,25 TL fiyat adımıyla işlem görecektir.

 

Borsa Yatırım Fonları, Gayrimenkul Yatırım Fonları ve Girişim Sermayesi Yatırım Fonları Fiyat Adımları


  • Söz konusu sermaye piyasası araçlarında gerçekleştirilen piyasa yapıcılık faaliyeti çerçevesinde geçerli olan maksimum kotasyon yayılma aralıkları aşağıdaki tabloda yer aldığı şekilde değiştirilmiştir.


  • Borsa yatırım fonu işlem sıralarının seans akışı içerisine 09.40 – 09.56 arası emir toplama ve 09.56 – 10.00 saatleri arasında eşleştirme seanslarından oluşan bir açılış seansı ilave edilmiştir. Buna göre borsa yatırım fonlarının seans akışı altta verilen tablodaki şekliyle yeniden belirlenmiştir.

 

BORSA YATIRIM FONLARI YENİ SEANS AKIŞI

TAM GÜN

 

YARIM GÜN

İlginizi Çekebilecek Yazılar