PİYASA VERİLERİ

Son Değer

Değişim

*Veriler, 15 dakika gecikmeli olarak gelmektedir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul'un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır.

BIST 100

Loading
Gedik Yatırım'da Hesap
Açmak Çok Kolay!

İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman şubeye gitmeden, beklemeden görüntülü görüşme ile kolayca hesap açabilirsiniz.

TCMB Politika Faizini 750 Baz Puanlık Artışla %25,0’e Yükseltti

TCMB Politika Faizini 750 Baz Puanlık Artışla %25,0’e Yükseltti

Yayınlanma Tarihi: 25.08.2023

 

Piyasada politika faizine ilişkin beklentiler %18,25 ile %20,00 arasında dalgalanırken, medyan beklenti ve bizim beklentimiz %20,0’lik bir orana işaret ediyordu. Faiz kararı piyasa beklentilerinin oldukça altında gerçekleştiyse de, piyasa beklentilerinin de TCMB’den gelen güvercin sinyaller ile şekillendiğini belirtelim.

TCMB Mevduat Faizlerinin Aktarım Mekanizmasının Doğru Çalışması Yoluyla Yükselmesini İstiyor

TCMB fiyatlama davranışlarında “öngörülenin üzerindeki” bozulmaya ve enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki "tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine" dikkat çekerek, geçen aydan daha olumsuz bir enflasyon görünümüne dikkat çekiyor. Beklentinin üzerindeki faiz artışının arkasındaki gerekçeler olarak bu iki unsuru öne çıkarabiliriz. Bununla beraber, hafta sonu açıklanan düzenlemelerin de işaret ettiği üzere, mevduat faizlerinin artmasını amaçlayan TCMB’nin, bunun aktarım mekanizmasının doğru çalışması yoluyla, politika faizi üzerinden olmasını tercih ettiğini anlıyoruz, ki faiz kararındaki temel motivasyonun bu olduğunu düşünüyoruz. Mevduat faizlerinin artması hedefleniyorsa, olması gereken de açıkçası buydu. TCMB bu görüşümüzü destekler nitelikte, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendireceğini ifade ediyor.

TCMB’nin Adımının Ardından, Kredi ve Mevduat Faizlerinde Hızlı Artışlar Görmeyi Bekliyoruz

TCMB’nin bu adımının ardından, ticari kredi faizlerindeki referans faiz (mevcutta %31,3) üzerinden 1,8’lik katsayı da dikkate alındığında, ticari kredi faizlerindeki üst sınır da kabaca %38’den %56’ya yükselmiş oldu. Buna göre, önümüzdeki günlerde hem kredi faizlerinde hem de TL mevduat faizlerinde hızlı yükselişler görebiliriz.

TCMB Faiz Artışlarının Devam Edebileceği Mesajını Vermesi Kısa Vadede TL’nin Seyri Açısından Destekleyici Olacaktır

TCMB’nin Haziran’dan itibaren verdiği sinyaller, piyasada %25 seviyesinin politika faizinde üst sınır olacağı beklentilerini güçlendirmişti. Politika faizinin şimdi bu üst sınır olduğu varsayılan seviyeye yükseltilmesine karşın, parasal sıkılaştırmanın gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceği ifadesinin metinde tutulması, faiz artışlarının devam edebileceğine işaret ediyor. Bu beklenti de en azından kısa vadede TL’nin seyri açısından destekleyici olabilir. Bununla beraber, TL’nin seyri açısından temel belirleyici konulardan biri TL mevduat faizlerinin ulaşacağı seviye olacaktır. TL mevduat faizleri %60’ı aşan enflasyon beklentilerine yaklaştığı ölçüde, ilerleyen dönemde TL’de değer kaybı baskısı da hafifleyebilir. 

Serkan Gönençler
Baş Ekonomist

 

Baş Ekonomistimiz Serkan Gönençler ve Yatırım Danışmanlığı müdürümüz Mesut Kurt, TCMB'nin faiz kararına yönelik tüm merak ettiklerinizi değerlendirdiği özel yayınımıza link üzerinden ulaşabilirsiniz. 👉🏻 https://gdk.yt/CQOQNw 

İnternet sitemizde yapılan bu paylaşımlar, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırımcılara telkinde bulunma, yatırımcıları yönlendirme yahut yatırımcılara kar/zarar vaadi verme şeklinde yorumlanamaz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar